"Руският президент владее набор от тактики, насочени към поставянето на американските лидери в отбранителен и обяснителен режим - при това има десетилетен опит във фините настройки на тези тактики".

Това казва Глен Джонсън - главен съветник на бившия държавен секретар на САЩ Джон Кери, който ръководеше американската дипломация между 2013 и 2017 г. в мандата на Барак Обама.

Джонсън публикува кратка статия в Axios с личните си впечатления от официални срещи между Кери и Владимир Путин часове преди американският президент Джо Байдън да се срещне с руския държавен глава в Женева.

"Имах рядката възможност да наблюдавам Путин в действие по време на четиригодишната си служба като старши сътрудник по комуникациите на държавния секретар Джон Кери", пише той. "Часът на пристигането на президента Байдън може би ще е последното решение под негов контрол, след като се срещне с Путин в Женева".

Джонсън обръща внимание, че манипулирането на планирания график е една от тактиките, които руският президент често използва в свой интерес преди срещи с чужди държавни ръководители.

Путин е известен с това, че демонстрира властовата си позиция, като умишлено закъснява за уговорените преговори, след което "превзема" посоката на разговора с фокусиране върху една ключова тема - оплакване от недостойното отношение на света към руската нация.

"По време на моя престой в управлението направихме четири посещения до Москва и едно - до Сочи, като се срещахме няколко пъти с Путин. Последната среща беше емблематична. Путин накара Джон Кери да го чака с часове, докато най-сетне го повика в Кремъл в 22 ч.", разказва Грег Джонсън.

Екипът на Джо Байдън е взел протоколни мерки, с които да не допусне този трик. По план Владимир Путин трябва да пристигне пръв за срещата, след което ще дойде и американският президент.

"Отлагането на поканата към гостите позволява на бившия офицер от КГБ да ги извади от концентрация. Кери седеше в хотелската си стая и чакаше Путин да го приеме", казва той.

Вторият метод на Путин, който незабавно поставя американските му събеседници в дефанзивна позиция, е лансирането на тезата за неблагодарното отношение към руския народ - например, оплакване от липсата на достатъчно уважение към загубата на 8 млн. руски войници по време на Втората световна война.

"Съветвахме държавния секретар Джон Кери да не се хваща на тази уловка, а да се фокусира, да абсорбира информацията и да се опита да върне посоката на разговора към собствения си план, за да може да се извлече някакъв резултат от тези срещи", казва Джон Файнър - бивш началник на администрацията на Държавния департамент на САЩ. В момента Файнър е зам.-съветник по националната сигурност на Джо Байдън.

По време на срещата между президентите в залата ще присъстват и двамата външни министри на Русия и САЩ - Сергей Лавров и Антъни Блинкен. Те ще могат да се включват в разговорите само ако са поканени от държавните глави.

Предизвикателствата на Путин не приключват с края на преговорите. Руският президент и външният му министър не се съобразяват с предварително подготвени и одобрени от двете страни изводи от срещата. Лавров обикновено нахвърля няколко "опорни точки" върху лист за записки и излиза пред журналистите.

Байдън вероятно ще се консултира с държавния си секретар и съветниците по сигурността, както и с прессекретаря на Белия дом Джен Псаки, преди да започне пресконференцията му.

Американският президент отказа да участва в съвместно изявление с Путин пред медиите - опция, която щеше да подсили позицията на руския държавен глава.

Путин ще говори с журналистите първи, за да представи руската позиция пред света.

"Байдън може да се окаже в позиция на догонващ, освен ако не успее да победи Путин в собствената му игра", пише в анализа на Axios по повод срещата в Женева.


Байдън vs. Путин: Линиите на конфликта преди срещата в Женева


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Живот

Тейлър Суифт и разбитите сърца, или какво казват терапевти за 5-те фази на скръбта

Скръбта в действителност е по-малко предвидима

11:05 - 20.04.2024
Важно днес

Със 75 км/ч. над допустимата скорост е шофирал убиецът на треньора Ферарио Спасов

Футболният треньор Ферарио Спасов (61 г.) загина в катастрофа край Велико Търново през ноември миналата година.

10:23 - 20.04.2024
GEN Z дневници

VOL.18: 40 години България на Еверест, каква република сме всъщност, Грузия с урок по бунт

Кои са 5-те новини от седмицата, направили впечатление на представителите на поколение Z* в редакцията на "Булевард България"?

09:57 - 20.04.2024
Важно днес

11 души са пострадали при катастрофа на автобус с българска регистрация в Турция

В превозното средство е имало 14 пътници, сред които и двама български граждани.

09:17 - 20.04.2024
Живот

Вайбът е в детайла: Япония и стрийт еклектиката на чувства и цветове

И тук, в началото на пролетта, ще празнуваме Япония, Страната на изгряващото слънце с това специално събитие.

09:05 - 20.04.2024