Гафовете със системата за ранно предупреждение при бедствия и извънредни ситуации BG-ALERT привлякоха вниманието на прокуратурата и на правителството.
В началото на правителственото заседание в сряда премиерът Росен Желязков даде 10 дни срок на министрите, "за да заработи системата BG-ALERT" - "след това няма прошка", заяви Желязков.
След като преди година хората в ямболското село Воден, където изгоряха 35 къщи, не получиха известия за пожар, сега системата не се задейства и при наводненията в Монтанско, но вместо това се оказа, че много абонати са получили известия за земетресението в Турция.
Най-напред от прокуратурата съобщиха, че изпълняващият функциите на главен прокурор Борислав Сарафов е изпратил до министъра на вътрешните работи Даниел Митов писмо с искане за проверки на системата за предупреждение за бедствия BG-ALERT.
В писмото на Сарафов, цитирано от пресцентъра на прокуратурата, той говори за тревога у обществото заради „състоянието и функционирането на системата BG-ALERT за разпространение на съобщения за предупреждение на населението“. Сарафов настоява да се проверят координацията и взаимодействието между всички институции, имащи отношение към системата, като споменава и "привличане към наказателна отговорност, ако се установят данни за престъпления" без да са посочени повече подробности.
През това време институциите трябва да разработят план, ако се налагат и промени в Наредбата за BG-ALERT, така че системата да може да работи".
След това Росен Желязков постави срок от 10 дни да се вземат мерки. "Управлението е синтез от споделяне на информация и системи. Няма как да се феодализира една система и всеки да си пази информацията за себе си. Извинение не може да е, че определени хора не са минали на обучение, каза още той.
"10 дни, колеги, след това няма прошка", обърна се премиерът към директорът на пожарната главен комисар Александър Джартов, който да уведоми вътрешния министър Даниел Митов.
Преди дни от думите на министъра на вътрешните работи Даниел Митов, към чието министерство е BG-ALERT, стана ясно, че тя не се задейства автоматично при риск, а от "обучени компетентни лица". Заради липсата на такива, тя не сработила при наводненията в монтанско отпреди дни.
В кметските администрации в Хайредин и Бойчиновци обаче нямали обучени хора, които да работят с предупредителната система, съответно никой не изпратил предупреждение към гражданите там. Обилните дъждове наводниха дворове и къщи, като се наложи и евакуация на две жени от наводнените им домове.
От думите на вътрешния министър стана ясно, че едва 98 от всички над 360 общини в България са изпратили заявки за обучения за работа със системата за ранно предупреждение.
Митов прехвърли отговорността към общинските власти, които по думите му "до момента някак са пренебрегвали призивите на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ да се включат в обучението“.
В края на 2023 година тест на системата предизвика масова паника, защото служител на фирмата, която я разработва, по погрешка изпрати хиляди съобщения със специфичен звук и текст до хиляди потребители без да има реална опасност.
BG-Alert не заработи и при наводненията в Монтанско, защото изисквала "обучени кадри"
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: