Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:
Гърция затегна правилата за движение по пътищата и вече налага нови по-високи глоби за нарушения, които включват дори необезопасен багаж на задната седалка, ако полицията прецени, че представлява опасност.
Същото се отнася и за шофирането бос, с джапанки или неподходящи обувки. Това не е изрично забранено, но ако полицията прецени, че пречи на управлението на автомобила, може да наложи глоба от 100 евро и да вземе книжката за 30 дни.
Българското генерално консулство в Солун предупреди, че случаите на санкционирани български граждани вече са се увеличили, а най-често налаганите глоби са заради непоставени предпазни колани на шофьора или пътниците.
- За водач без колан глобата е 350 евро и отнемане на книжката за 30 дни.
- За пътник без колан санкцията е двойна - 150 евро за пътника и още 150 евро за шофьора.
От тази година глобите в Гърция нарастват стъпаловидно при всяко следващо нарушение. Така при ново шофиране без колан, санкциите са още по-строги:
- II нарушение: глоба 1000 евро и отнемане на книжката за 6 месеца
- III нарушение: глоба 2000 евро и отнемане на книжката за 1 година
Тези наказания важат и за мотористите и пътниците, които не носят предпазна каска, както и за превозването на деца без столче или бустер седалка.

Наказание от 350 евро и едномесечно отнемане на книжката се налага и при използване на мобилен телефон, но и при употреба на смарт часовник или други преносими електронни комуникационни устройства по време на шофиране.
При повторни нарушения сумите нарастват многократно:
- II нарушение - 1000 евро и отнемане на книжката за 6 месеца
- III нарушение - 2000 евро и отнемане на книжката за 1 година
Ако се стигне до инцидент, наказанието може да стане 4000 евро и 8 години лишаване от книжка.
Използването на GPS е разрешено само ако устройството е монтирано на неподвижна основа на арматурното табло.
Глоби от 350 евро се налагат за “агресивно” шофиране и за смяна на лентите с опасни маневри. Това обаче ще става по преценка на полицията, тъй като в закона липсва ясна дефиниция.

Минаването на червен светофар се наказва със 700 евро и отнемане на книжката за 2 месеца.
При следващи нарушения санкцията става 2000 евро, а свидетелството за управление се взема за 1 година.
Сходни са наказанията и за неспиране на знак STOP, но там първото нарушение се санкционира с 350 евро.
Повишени са и наказанията за неспазване на ограниченията на скоростта:
- Превишение до 20 км/ч - глоба 150 евро
- Над 30 км/ч - 350 евро и 30 дни без книжка
- Над 50 км/ч - глоба от 700 евро и 60 дни без книжка
- При повторение санкциите достигат 1000 и 2000 евро.
При движение със скорост над 200 км/ч или участие в гонки наказанието е 2000 евро и една година без книжка. При повторни нарушения се налага глоба в размер от 4000 до 8000 евро и четиригодишна забрана за управление на автомобил.
От началото на 2026 г. в редица градски райони в Гърция максималната скорост е 30 км/ч, освен ако пътната сигнализация не предвижда друго.
По-високи са и глобите за шофиране под въздействието на алкохол:
- От 0,50 и 0,80 промила - 350 евро и 30 дни без книжка
- От 0,80 до 1,10 промила - 700 евро и 90 дни без книжка
- Над 1,10 промила - 1200 евро, спиране на автомобила от движение и възможно лишаване от свобода за срок от 2 месеца до 5 години.
- При рецидив книжката може да бъде отнета за период до 10 години.
Забранено е пушенето в автомобил, в който се вози дете под 12 години.
Изхвърлянето на фасове от кола се санкционира със 150 евро и може да се стигне до отнемане на книжката за 40-60 дни. В допълнение може да бъде наложена глоба от пожарната между 200 и 5000 евро.
Гърция продължава да е безкомпромисна и към неправилно паркираните автомобили, особено в туристическите райони.
Забранено е спирането пред контейнери за отпадъци, входове, гаражи, рампи за хора с увреждания, спирки на градския транспорт, пожарни хидранти и пешеходни пътеки.
Паркирането върху плажни ивици, дюни, тревни площи или защитени терени може да доведе до репатриране на автомобила, сваляне на регистрационните номера и отнемане на книжката.
Нови правила има за пешеходците - всяко пресичане на червен светофар или извън пешеходна пътека ще се санкционира с 30 евро.
Нарушенията ще се установяват с помощта на нова система за дигитален контрол, която включва 4000 камери.