"Газпром" реши да пусне отново доставките на природен газ към Германия по тръбопровода "Северен поток", след като подаването беше спряно изцяло за 10-дневен период с основание "планов ремонт".
Съмненията, че руският монополист ще продължи да изнудва Берлин, бяха затвърдени както заради отказа на Москва да даде гаранции за пълноценното възстановяване на доставките, така и заради коментарите на Владимир Путин, че "Европа може да разреши енергийната си криза", ако пусне в експлоатация блокирания "Северен поток 2".
Възстановяването на доставките по първия газопровод се случи късно в сряда - но отново не е в пълния договорен обем между Германия и "Газпром".
Страната получава около 67 милиона кубични метра газ на ден, което представлява едва 40% от мощността на максималния капацитет, пише "Шпигел". Това беше нивото, на което Русия изпращаше газ до Германия непосредствено преди спирането на 11 юли.
Не е ясно дали остатъчните количества ще бъдат допълнени през следващите дни.
Досега Москва обясняваше спиранията по основния газпровод за Германия с това, че се налагат спешни ремонтни работи по инфраструктурата. Основният спор беше свързан с проблемите около връщането на турбина, ремонтирана от Siemens в Канада, до компресорна станция в Русия.
Ограничените доставки ще имат сериозно отражение върху икономиката на Германия, която е силно зависима от производството и електроенергията от природен газ. Последствия ще има и за битовите потребители, измерени в повишения на цените на отоплението и тока.
Най-големият вносител на (руски) природен газ в Европа - германската компания Uniper, вече е на ръба на фалит.
Поставила се в зависимост от “Газпром”, фирмата заяви кредитна линия от 2 млрд. евро от германската държавна банка KfW, за да се закрепи.
Mеждувременно ЕК предложи ново законодателство, с което Брюксел би могъл да изисква съкращаване с 15% на консумацията на газ в отделните държави членки за период от 2 години.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: