Преговорите между ГЕРБ и "Продължаваме промяната - Демократична България" стигнаха до принципно съгласие за Бюджет 2023, но двете коалиции се разминават по основния въпрос - кой ще внесе проекта в 49 Народно събрание.
Предложението за държавен бюджет може да дойде само от Министерски съвет, а не от народните представители.
Служебното правителство обяви още преди месец, че подготвя свой проект и е в готовност да го внесе до май 2023, ако не бъде излъчен друг редовен кабинет.
"Бюджет трябва да бъде внесен от редовно правителство, тъй като останалите варианти биха били аварийни възможности, които не биха били добре за развитие на държавата", каза Деница Сачева след срещата с екипа на ПП-ДБ.
Позицията ѝ обаче се размина с тази на Асен Василев.
"Максимално бързо трябва да се внесе бюджет. Ако се стигне до средата на юни без бюджет, това ще доведе до значителни трудности за институциите в страната. За да може да се приеме бюджет, той трябва да започне да се разглежда до 1-2 седмици, тъй като отнема поне пет парламентарни седмици", каза бившият министър на финансите.
Той призова кабинетът на Гълъб Донев да не се бави с проектобюджета, защото "няма техническо време да го внесе който и да е друг".
Томислав Дончев от ГЕРБ обаче отново постави на първо място договарянето на редовно управление пред държавните финанси за годината.
Двете коалиции все пак имат съгласие по няколко основни параметри:
- Няма да има увеличаване на данъците
- Бюджетният дефицит ще остане до 3%
- Членството в Еврозоната е общ приоритет
- "Оптимизиране" на капиталовите разходи, които в последните две години бяха намалени
- Индексиране на пенсиите по швейцарското правило и поддържане на учителските заплати на 125% от средната заплата за страната.
- Увеличение на заплатите в бюджетните сектори, които досега не са получавали такова.
Договарянето на останалите детайли по новия бюджет ще продължи след разговори и с експерти от Министерството на финансите, които трябва да дадат "точни разчети, за да формулираме по-конкретните решения, които ще предложим", каза Деница Сачева.
"Хубавото е, че Министерството на финансите ревизира своята прогноза и новите разчети се правят при 184 млрд. лв. БВП, което позволява значително по-нормална политика", коментира Асен Василев.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: