ГЕРБ се загрижи за репутацията на Общинска банка, но подкрепи смяната ѝ в София Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Столичният общински съвет оправомощи Васил Терзиев да избере нова обслужващата банка на София след прекратяването на договора на Общинска банка.

Сесията беше свикана по искане на Терзиев след няколко седмици на политически скандали по темата - включително вътре в ПП - които кулминираха в едностранното оттегляне на Общинска банка от обслужване на Столична община.

ГЕРБ дадоха сигнал, че ще подкрепят формално решението за процедурата и ще поискат от Агенцията за обществени поръчки "възможно най-скоро" да даде становище по поръчката за нова банка.

Съветниците от партията обаче решиха да използват случая да нападнат администрацията за това, че е прекъснала "едно 30-годишно партньорство" с частната банка и се загрижиха за опазването на доброто ѝ име.

Основната причина за желанието на СО да смени Общинска банка бяха съмненията за нейна свързаност с Делян Пеевски, който е санкциониран от САЩ по закона "Магнитски" и това създава потенциален риск за обслужващите го финансови институции.

Според публична информация Пеевски е преместил сметките на ДПС в Общинска банка по време на войната за контрол върху партията с Ахмед Доган.

Според Прошко Прошков (ГЕРБ) - "агресивното спекулиране на кого била тази банка и какви връзки има със санкционирани лица" е довело до внезапното прекратяване на договора със Столична община, за което той прехвърли вината на зам.-кмета Иван Василев.

Самият Василев, който участва на заседанието, прехвърли отговорността за кризата върху "политически лица", решили да попречат на първия опит за по-плавно избиране на нова банка - а сега се стига до форсмажор.

Според Василев - самият факт, че банката има свободата да прекрати договорите си с най-голямата община в България само с 30- и 60-дневно предизвестие е пример за ощетяване на интереса на София от хората, които са го подписали.

Ваня Тагарева (ГЕРБ) също обвини Василев в това, че самият той е предизвикал едностранното прекратяване на договорите с "поредната нарушена комуникация".

Поканените за участие в процедурата бяха четири от петте най-големи банки в България:

  • Банка ДСК
  • Обединена българска банка
  • Уникредит Булбанк
  • Юробанк България

Критериите, по които те бяха подбрани, бяха свързани с това да са под пряк надзор на Европейската централна банка, да имат висок кредитен рейтинг, да няма наложени надзорни мерки или държавна помощ в последните 3 г., да имат опит в обслужването на бюджетни организации и др.

Дотук се стигна, след като екипът на Васил Терзиев опита неуспешно да получи разрешение от СОС за смяна на банката още през юли и неочаквано беше бламиран от групата на ПП в съвета.

Асен Василев също публично разкритикува първоначалния проект на зам.-кмета по финансите Иван Василев (който междувременно подаде оставка, без да обвързва решението си със скандала).

Ръководството на частната Общинска банка използва разнопосочните сигнали от страна на общината и реши да я постави пред свършен факт, като даде предизвестие за прекратяване на договорите.

Така Столична община се принуди да търси нова банка по спешност.

Важно днес

Съдът остави в ареста двете тийнейджърки от убийството в Пловдив

Пред съда се събраха протестиращи, които настояват за тежки наказания

12:50 - 13.08.2026
галерия

От Испания до Исландия – пълното слънчево затъмнение в снимки

Испания наблюдава първото си пълно слънчево затъмнение от 1905 г. насам, а в голяма част от Европа явлението беше частично

12:33 - 13.08.2026
Важно днес

Почина Антон Станков - бивш министър на правосъдието при НДСВ

Той е починал след кратко боледуване на 60-годишна възраст

12:08 - 13.08.2026
Важно днес

Васил Терзиев поздрави Бургас и призова заедно да се възползваме от шанса „Евровизия 2027“

Големият финал ще се проведе на 15 май 2027 г.

11:34 - 13.08.2026
Важно днес

Бургас ще бъде градът домакин на "Евровизия 2027"

Двата полуфинала ще бъдат на 11 и 13 май, а финалът ще е на 15 май

11:00 - 13.08.2026
Бизнес

Джош Къшнър купи „Лос Анджелис Лейкърс“ за рекордните 12,5 млрд. долара

По-малкият брат на Джаред Къшнър от години се дистанцира политически от семейство Тръмп

09:57 - 13.08.2026
Важно днес

„Евровизия“ променя правилата за домакинство от 2027 г.

Победителят няма да може да бъде домакин на „Евровизия“, ако страната участва във въоръжен конфликт

09:20 - 13.08.2026
Важно днес

Само 17 минути е разпитван ключов таен свидетел по делото срещу Благомир Коцев

Свидетел 3-АС-30 е дал показанията си на 9 октомври 2025 г., а само ден по-късно твърденията му се оказват ключови за съда

09:02 - 13.08.2026
Живот

Милиони в Европа наблюдаваха пълното слънчево затъмнение

Пълната фаза на затъмнението премина през Гренландия, Исландия и Испания

08:03 - 13.08.2026