Вълната от позиции на политици за изпращането на български войници в Украйна показва политика на "снишаване", която се опитва да експлоатира страховете на българите. Това коментира бившият министър по европейските въпроси и дипломат Гергана Паси в интервю за bTV.
Думите ѝ са по повод внезапната активизация на президента Румен Радев, който във вторник се обяви против изпращането на български войници в Украйна "под каквато и да е форма". Малко по-късно политически лидери, сред които Бойко Борисов и Делян Пеевски, подкрепиха държавния глава и преповториха думите му в сходни позиции.
Паси обаче заяви, че всичко това е по-скоро една "пропагандна тактика, в която се търсят краткосрочни собствени дивиденти за сметка на общия национален интерес". Бившият министър обясни, че темата се повдига без дори някой да е поискал България да изпрати свои войници в Украйна. Разговорите, които в момента се водят, са за мироопазващи сили.
"В момента се правят сондажи и в случай, че се стигне до споразумение, въпросът е дали ние можем да изпратим мироопазващи сили, каквито имаме на много места по света и в момента. Политиците излизат, напомпват естествените страхове на българите без дори да споменават, че това са мироопазващи сили, без да споменават, че Народното събрание е институцията, която би взела такова решение, и без да споменават че парламентът вече е взел такова решение", уточни тя.
Въпросът за мироопазващи войници в Украйна беше разглеждан на първата среща в Париж. Оттам обаче стана ясно, че няма никакъв консенсус в европейските столици - единствените съгласни на тази идея бяха Макрон и британският премиер Киър Стармър.
Според Паси ако бъде постигнато споразумение, Франция и Великобритания вероятно ще са първите, които ще изпратят мироопазващи сили в Украйна, защото те осъзнават смисъла от това.
"Това е друг тип участие в последващото възстановяване на страната, друг тип участие от гледна точка на защитата на своите общности там. България може да каже, че не споделя тази идея, както направиха и други страни като Полша и Германия. Въпросът е да знаем кога да го кажем. Снишаването като политика никога не ни е носило дивиденти", коментира бившият министър.
Тя анализира и международната ситуация в момента, като отчете, че ЕС все още не може да издигне темата за отбранителните си способности. По думите ѝ посланията американския президент Доналд Тръмп "ползват ЕС".
"Но Съюзът има нужда да чуе по този брутален начин, че ние живеем в съвсем различен свят и ще трябва да израстнем от проект на мира в проект, който да защитава себе си в условията на война".
Паси смята, че разговорите между САЩ и Русия поставят началото на темата за прекратяване на войната в Украйна. Този процес обаче ще бъде много дълъг и практически няма как да завърши без участието на Киев в него.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: