Германия преживя политически шок с изненадващия неуспех на Фридрих Мерц да си осигури мнозинство за избор като канцлер.
Това е безпрецедентна ситуация от 1945 г. насам, а никой не знае как се стигна до вътрешния бунт при Християндемократите и Социалдемократите, които на практика имат достатъчно гласове за коалиционно управление.
Мерц има намерение да се яви на повторен вот, който теоретично може да се проведе още днес, часове след първия провал. Дали това ще стане, зависи не само от волята на двете големи партии, а и от опозицията.
Двете парламентарни групи се подозират взаимно в саботаж, но никой не знае кои са отцепниците и какви са мотивите им - освен ако самите те не си признаят.
Вотът за канцлер е анонимен и няма как бюлетините "против" да се свържат с конкретни депутати.
Der Spiegel признава, че сценарият с неуспех на Мерц е взет предвид предварително, но никой не е вярвал, че може да се случи. Кандидат-канцлерът вече беше организирал първите си международни визити във Франция и Полша.
Медията подсказва и за още един опасен вариант - "Алтернатива за Германия" да се намеси в прегласуването в края на седмицата в полза на Мерц.
Ако AfD тактически прехвърли няколкото липсващи гласа към него и избере новия германски канцлер, това ще е още по-голямо унижение за голямата коалиция на ХДС/ХСС и СДП.
Ще бъде и край на претенцията за т.нар. защитна стена пред крайната десница, която само преди дни беше обявена за екстремистка организация от Германската агенция за вътрешно разузнаване.
Каквото и да се случи занапред - вотът на 6 май е провал както за партийните лидери, така и за ръководителите на парламентарните групи, които не са осигурили гласовете за официалния си кандидат.
Една от причините за вътрешното недоволство може да е собственото решение на Фридрих Мерц да наруши табуто и да опита да прокара законови промени с подкрепата на "Алтернатива за Германия" по темата за мерките за справяне с миграционната криза през януари.
В Социалдемократическата партия вероятно още не са му простили за този ход, а дори собствените му съпартийци днес не смятат, че той е бил успешно решение.
През март, след като ХДС стана първа политическа сила в Германия, Мерц подкрепи бюджетната реформа, която освобождава правителството да поема нови заеми въпреки ограниченията на т.нар. дългова спирачка.
Решението беше прокарано с помощта на стария състав на Бундестага, защото в новия му формат нямаше да има мнозинство - и се оказва в нарушение на предизборните обещания на Мерц, че няма да посяга към тази мярка.
Третата причина, според Spiegel, е предполагаемото недоволство в структурите в източните провинции на Германия, които не са получили министерски постове в проектокабинета му. Това са регионите, в които "Алтернатива за Германия" става все по-силна и привлича избиратели на старите системни партии.
Рокадите в Социалдемократическата партия след оставката на Олаф Шолц и предсрочните избори също може да са допринесли за провала на гласуването - новият председател Ларс Клингбайл е отблъснал част от най-заслужилите членове на ръководството, за да постави лоялни кадри на ключови позиции в кабинета на Мерц.
"Който и да е гласувал против и по каквито и да е причини, явно не разбира сериозността на ситуацията", пише журналистът Йонас Шайбле.
Дори Фридрих Мерц да бъде избран от втория опит, авторитетът му вече е компрометиран. Репутацията на Германия в международната политика е помрачена.
Борисов пак избърза с поздравленията - този път за Фридрих Мерц, който изгуби вота за канцлер
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: