Година след обещанието да спре: Shell продължава да търгува с руски газ Снимка: © Getty Images

Shell продължава да търгува с руски газ повече от година, след като обеща да се оттегли от руския енергиен пазар. Според анализ на Global Witness през 2022 г. компанията е участвала в близо една осма от руския износ на синьо гориво с кораби.

Олег Устенко, съветник на украинския президент Владимир Зеленски, обвини Shell, че е приела „кървави пари“.

От компанията твърдят, че сделките са резултат от „дългосрочни договорни ангажименти“ и не нарушават закони или санкции. Но дали е така?

На 9 май огромен танкер, с капацитет да пренася повече от 160 000 кубически метра газ, компресиран в течна форма (LNG), излезе от пристанището „Сабета“ на полуостров Ямал в далечния север на Русия. Закупен от Shell, товарът се отправя към крайната си дестинация – Хонконг.

Това е един от осемте товара втечнен природен газ, които Shell е закупила от Ямал тази година, според данни от базата данни Kpler, анализирани от Global Witness.

Според изчисленията на Global Witness през миналата година Shell е реализирала 12% от руската търговия с втечнен природен газ по море и е била сред петте най-големи търговци на втечнен природен газ с руски произход през тази година.

През март 2022 г., в седмиците след нахлуването в Украйна, Shell се извини за закупуването на товар с руски енергийни суровини и заяви, че възнамерява да се откаже от руския нефт и газ.

Тя заяви, че ще спре да купува руски петрол, ще продаде своите бензиностанции и други предприятия в Русия и ще започне „поетапно изтегляне от руските петролни продукти, тръбопроводен газ и втечнен природен газ“. Предупреди обаче, че това ще бъде „сложно предизвикателство“.

Оттогава тя продължава да приема товари с втечнен природен газ от две руски пристанища – това в Ямал и това в Сахалин в Далечния изток.

Shell беше миноритарен инвеститор в газовия проект в Сахалин, но се отказа от тази претенция през септември миналата година, след като руското правителство прехвърли акциите си на местно предприятие. Оттогава компанията не е вземала газ от Сахалин.

Но тя все още спазва договора с руската компания за втечнен природен газ „Новатек“, който я задължава да купува 900 000 тона годишно от Ямал до 2030 г., според информационната агенция Reuters.

„Новатек“ е втората по големина руска газова компания, а данъците, които плаща, имат значителен принос към бюджета на руското правителство.

„Като продължава да търгува с руски газ, Shell вкарва пари в джобовете на Путин и помага за финансирането на бруталната агресия на Русия срещу народа на Украйна“, коментира Олег Устенко, съветник на украинския президент.

Говорител на Shell заяви, че компанията „спря да купува руски втечнен природен газ на спот пазара, но все още има някои дългосрочни договорни ангажименти. Това е в пълно съответствие със санкциите, приложимите закони и разпоредби на страните, в които работим.“

Казусът отразява дилемата за това в каква степен трябва да се оказва натиск върху руското правителство за жестокостите му в Украйна на фона на стремежа да се подсигурят стабилни и сигурни енергийни доставки.

Shell е най-големият търговец на втечнен природен газ в света, който не е обект на европейските санкции, като през миналата година е реализирал милиарди долари печалба от търговия с нефт и газ.

През миналата година Русия драстично намали доставките си на газ по тръбопроводи, но увеличи количеството, което доставя с кораби, включително за Европа.

„Отдавна трябваше на търговията с руски втечнен природен газ да се гледа със същото отвращение, както на търговията с руски петрол. Насочването към енергийните доходи на Путин не може да бъде свързано със символични мерки, а трябва конкретно да спре огромните суми за изкопаеми горива, които циментират властта му“, заяви Джонатан Норонха-Гант, старши активист в кампанията на Global Witness.

Базираната във Франция енергийна компания TotalEnergies е миноритарен акционер в проекта „Ямал“ и също е сред основните търговци на руски втечнен природен газ, се посочва в анализа на Global Witness.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025