Днешният Google Doodle отбелязва астрономическата зима на 2021 с анимиран таралеж, който върви по снега. Графичното изображение е подобно на това от 21 юни, което също беше с таралеж, но маркираше началото на лятото. ,,Докато земята се накланя около оста си, мнозина в Южното полукълбо се подготвят за отпускане през следващите няколко месеца.. Честит първи ден на зимата!‘‘, туитнаха Google.
As the Earth tilts on its axis, many across the Southern Hemisphere prepare to chill out for the next few months ❄️
— Google Doodles (@GoogleDoodles) June 21, 2021
Happy first day of Winter! #GoogleDoodle → https://t.co/jnu70KdmkK pic.twitter.com/FdagBBvQbe
21 декември отбелязва зимното слънцестоене. наричано още декемврийско, хиемално или хибернално слънцестоене. Събитието се случва когато един от полюсите на Земята е наклонен на максималното му разстояние от слънцето. Това е най-късият ден с най-дългата нощ в годината.
По време на слънцестоенето през декември слънчевите лъчи падат в най-южната си точка - на ширина 23.44° на юг, географска ширина, известна като Тропика на Козирога.
Тази година то ще настъпи в 15.50 UTC, за България това са + 2 часа или 17.50 ч. Това е първия ден на зимата (зимно слънцестоене) в Северното полукълбо и първия ден на лятото в Южното полукълбо.
За този период, също така се казва, че отбелязва ,,раждането на слънцето“, тъй като за полукълбото, далеч от звездата, дните започват да стават по-дълги след днес, докато нощите се скъсяват. За декемврийското слънцестоене северното полукълбо е далеч от Слънцето, докато бележи началото на астрономическото лято в южното полукълбо.
Думата „слънцестоене“ произлиза от латинския научен термин „солстициум“ (solstitium). „sol“ означава слънце, a миналото причастие на „sistere“ - да се изправя. Следователно свободният превод на слънцестоене означава „слънце, което стои неподвижно“. От незапомнени времена има различни традиции и ритуали, свързани с деня.
Например в Иран хората празнуват празника ,,Ялда‘‘, който отбелязва раждането на Митра, древния бог на слънцето в предислямските времена.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: