Хърватия е готова да се присъедини към еврозоната, проправяйки пътя на балканската страна да приеме еврото от началото на 2023 г. и да стане 20-ата европейска държава, която използва валутата. Новината съобщи Европейската комисия в свое изявление.
След като оценката на Комисията бъде одобрена от лидерите на ЕС през юни, финансовите министри на ЕС ще определят през юли обменния курс, по който хърватската валута - куната, да бъде конвертирана в евро от 1 януари 2023 г. След това Загреб ще има шест месеца за практическа подготовка за смяната на валутата.
„Днес Европейската комисия заключи, че Хърватия е готова да приеме еврото на 1 януари 2023 г., с което броят на държавите-членки на еврозоната става 20“, се казва в изявление на изпълнителния орган на ЕС.
За да приеме еврото страната трябваше да изпълни критерии за стабилност на цените и валутните курсове, бюджетен дефицит и публичен дълг, както и дългосрочни лихвени проценти, всички измерени спрямо критериите на ЕС.
Комисията също така проучи своята икономическа интеграция и сближаване с останалата част от еврозоната, включително тенденциите в платежния баланс и интегрирането на нейните продуктови, трудови и финансови пазари и провери дали нейните закони за централната банка са съвместими със законите на еврозоната относно Европейската централна банка.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен отправи своето поздравления към Загреб в профила си в Туитър.
"Днес Хърватия направи значителна стъпка напред към присъединяването на еврото, нашата обща валута. Ще продължим близкото сътрудничество, скъпи Андрей Пленкович", написа тя.
Congratulations, Croatia! 🇭🇷
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) June 1, 2022
Today, Croatia has made a significant step towards joining the euro, our common currency.
The @EU_Commission agrees that Croatia is ready to adopt the euro on 1 January 2023.
We will continue our close cooperation, dear @AndrejPlenkovic.
Присъединяването към единната валута ще направи икономиката на Хърватия по-силна, като ще донесе ползи за нейните граждани, предприятия и обществото като цяло и също ще направи еврото по-силно, допълни фон дер Лайен. Хърватия е член на Съюза от 2013 г.
Междувременно в доклада на Комисията се посочва и напредъка на България в процеса по присъединяването към еврозоната. Според него осъществяването на тази цел до 2024 г. е постижимо. София обаче все още не отговаря на две от изискванията за присъединяване - показателите за ценова стабилност и законодателство, напълно съобразено с правилата на ЕС.
България е следващата страна в списъка за включване към еврото и е заявила готовност да го приеме от 1 януари 2024 г. Членовете на еврозоната обаче са загрижени за дългосрочната стабилност на българската икономика, а страната все още не е получила същата политическа подкрепа като Хърватия.
В доклада се посочва, че Швеция, Румъния, Полша, Унгария и Чехия също все още не отговарят на някои от изискванията за приемане в еврозоната.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: