Според разследване, публикувано първо от New York Times, министърът на отбраната на САЩ, Пийт Хегсет, е споделил чувствителните военни планове за атаката срещу хусите в Йемен и чрез чат в приложението Signal с друг кръг от хора, включително съпругата си и брат си.
Това разкритие идва след предишно изтичане, при което журналист от The Atlantic е получил достъп до секретни документи. И двата чата са създадени на 15 март. Във втория, чието съществуване досега не е било разкривано, е споделена същата информация за атаката на САЩ, включително плановете за полетите на изтребителите-бомбардировачи F/A-18 Hornet, използвани за атака срещу хусите.
Във втория чат са участвали съпругата на Хегсет, брат му и личният му адвокат. Съпругата му Дженифър, бивш продуцент на Fox News, не е служител на Пентагона, въпреки че е придружавала съпруга си на повече от едно служебно пътуване в чужбина. Братът на Хегсет Фил, и неговият адвокат Тим Парлатор обаче, работят в Министерството на отбраната, но не са били част от екипа, който е подготвял удара по хусите.
Говорителят на Пентагона, Шон Парнел, каза в туит в неделя вечерта, че „не е имало класифицирана информация в нито един чат на Signal“.
Очаква се Конгресът да започне разследване, за да установи обстоятелствата около изтичането и да определи дали са нарушени закони за защита на класифицирана информация.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: