Хиляди протестираха срещу крайната десница във Виена Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Хиляди излязоха на протестно шествие във Виена в четвъртък, за да призоват австрийските политически партии да не влизат в правителство с крайнодясната Партия на свободата (FPO).

Формацията постигна историческа победа на парламентарните избори в страната, които се проведоха миналата неделя.

Евроскептичната и приятелски настроена към Русия FPO зае първото място с 28, 8% от гласовете на австрийците.

Австрийската народна партия (ÖVP) на действащия канцлер Карл Нехамер остана на второто място с 26,3%, а социалдемократите - третото с 21,1%.

На четвърто място се нареди либералната партия NEOS, следвана от "Зелените".

Тъй като обаче не разполага с абсолютно мнозинство, FPO ще трябва да сформира коалиция, за да оглави правителство за първи път.

Към този момент единствено консервативната ÖVP остави отворена вратата за евентуално партньорство, но не и ако лидерът на FPO Херберт Кикъл е част от бъдещия съюз.

Кикъл, подобно на унгарския министър-предсетел, се възползва от страховете на австрийците, свързани с миграцията, предоставянето на убежище и нивата на престъпност.

FPO иска да спре предоставянето на убежище и да изгради „крепост Австрия“, която да не позволява на мигрантите да влизат в страната.

Формацията първоначално е ръководена от бивш нацистки депутат през 50-те години на миналия век.

Очаква се президентът Александър ван дер Белен, който ръководи процеса по съставяне на правителство, да се срещне с лидерите на всички парламентарно представени партии, започвайки именно с Херберт Кикъл днес.

FPO е в позиция да реши кой ще управлява страната, тъй като крайнодясната партия би могла да сформира стабилно мнозинство, ако се съюзи с останалите на трето място социалдемократи и по-малката NEOS.

Изборите в Австрия имат отношение и към България - крайната десница е против отпадането на сухопътните шенгенски граници за България.

Още по темата:

Крайната десница е първа на парламентарните избори в Австрия (Обновена)

Провокаторът Херберт Кикл победи в Австрия, но властта му се изплъзва

Живот

Възможно ли е лекарствата за отслабване като Ozempic да забавят рака?

Анализ на пациентски данни показва обещаващи резултати, но дали причината са GLP-1?

18:11 - 25.05.2026
Важно днес

20-годишен мъж е обвинен за убийството на момичето в Благоевград

Той ще бъде съден за умишлено убийство

18:02 - 25.05.2026
Важно днес

Жена загина при катастрофа до Симитли

Иницидентът е станал около 15 ч. на пътен възел Брежани

16:46 - 25.05.2026
Важно днес

Мухъл и падаща мазилка след ремонт за 1,4 млн. лв. в държавна психиатрична болница

Прокуратурата е сезирана заради скандалния случай в Севлиево

16:14 - 25.05.2026
Живот

Великолепното човечество и AI: Първата енциклика на американския папа Лъв XIV

AI трябва да служи на човека, а не да го завладее и измести

15:16 - 25.05.2026
Важно днес

Румен Радев се срещна с ръководителя на отдела за Европа в Държавния департамент на САЩ

Артър Милик е на посещение в България

14:47 - 25.05.2026
Важно днес

Папа Лъв XIV призова "да разоръжим AI" в първата си енциклика Magnifica humanitas

Папата покани 33-годишен съосновател на Anthropic на програмното си послание

13:38 - 25.05.2026
Кино и сериали

Том Харди напуска сериала MobLand след скандали на снимачната площадка

Сериалът с Пиърс Броснан и Хелън Мирън ще има продължение, но без Том Харди

13:09 - 25.05.2026