Холивудските сценаристи стачкуват. Какво означава това за любимите ви сериали? Снимка: © Netflix

Хиляди сценаристи в Холивуд започнаха стачка, след като големите филмови студия и стрийминг платформи не изпълниха исканията им за по-добро заплащане. Това се случва за първи път от 15 години насам, като професионалната стачка ще се отрази значително на филмопроизводството и ще засегне множество сериали и филми.

С оглед на големия растеж на услугите за стрийминг, сценаристите настояват за по-високи заплати и по-голямо споделяне на печалбите от проекти. Досега те получават фиксирано годишно заплащане от платформите - дори ако сериали като "Bridgerton" или "Stranger Things" се превърнат в глобален хит и привлекат стотици милиони зрители и съответно повече печалби.

Гилдията на сценаристите в САЩ изложи исканията си в дълъг документ. И очаква преговори и изпълнение на условията, за да се сложи край на стачката. Те включват изискване за минимален брой служители, гарантирана седмична заетост, увеличаване на заплатите и дори регулиране на изкуствения интелект.

Достигането до споразумение обаче все още е далеч. Какво означава всичко това за зрителите в близкото бъдеще? Факт е, че стачката ще спре много холивудски филмови и телевизионни проекти. Затова киноманите и потребителите на стрийминг услуги ще трябва да се запасят с търпение и да се подготвят да чакат по-дълго време за любимия си сериал или предстоящ филм.

Добрата новина: Стрийминг платформите имат резервно съдържание

Големите стрийминг гиганти, сред които е Netflix, ще имат по-малко притеснения. Те имат готови сериали и филми, чиито премиери предстоят. Така през следващите месеци ще могат да предоставят съдържание на своите зрители, макар много от проектите, които би трябвало да се продуцират, да са временно спрени.

По време на интервю за приходите на Netflix за първото тримесечие на 2023 г. съизпълнителният директор на компанията Тед Сарандос заяви, че гигантът "не иска стачка" и "иска да работи наистина усилено, за да се увери, че можем да създадем справедлива и равноправна сделка, така че да я избегнем".

"Но ако се стигне до такава щв разполагаме с голяма база от предстоящи предавания и филми от цял свят и вероятно бихме могли да обслужваме потребителите си по-добре от повечето", каза Серандос.

Глобалните компании като Netflix също така имат все по-голям каталог от сериали, включително международни хитове като корейската продукция "Squid Game", който например няма да бъде засегнат от стачката, тъй като се продуцира не в САЩ, а в Южна Корея.

Един от конкурентите на Netflix - (HBO) Max, също има списък с готови сериали и филми. Като се има предвид сегашната позиция на стриймърите, последиците от стачката за тях вероятно ще се усетят едва в по-далечно бъдеще, когато всички подготвяни сега сериали се забавят.

Извън стрийминга положението е друго

За останалите телевизии в САЩ обаче положението е друго. Много от текущите сериали ще завършат настоящите си сезони, тъй като са вече заснети. Но кога ще започне работата по нови епизоди - никой все още не може да каже.

В такова положение се оказват продукции като "Grey's Anatomy", "Abbott Elementary", "911", "Chicago Fire", "Young Sheldon", "The Good Doctor" и други, които обикновено започват да излъчват новите си сезони през есенния телевизионен сезон.

Работата на сценаристите по тях трябваше да започне в този или следващие месец. В случай на по-продължителна стачка, телевизионните оператори ще трябва все повече да запълват програмите си с риалити шоута, които не разчитат на сценарий, новинарски емисии и повторения - вместо на оригинални сериали.

Пауза за вечерните ток шоута

Американските зрители ще започнат да виждат последиците от стачката още тази седмица, тъй като предавания, които се записват в момента, вече прекъснаха дейността си. Това са актуални програми, чието съдържание е базирано на текущи събития и не могат да произвеждат нови епизоди без сценарист.

В това число влизат всички вечерни ток шоута, сред които "Jimmy Kimmel Live!", "The Tonight Show With Jimmy Fallon", "The Late Show With Stephen Colbert" и "Late Night With Seth Meyers".

Голямото неизвестно: филмите

Производството на филми отнема средно около 2 до 3 години. Затова зрителите няма да видят незабавно последици от стачката на големия екран.

Последствия обаче ще има, ако стачката е по-продължителна, тъй като в момента би трябвало да се пишат филмите, които да излязат през следващите няколко години.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Бизнес

Това ли е краят на Northvolt - най-голямата компания за батерии в ЕС?

Някогашната надежда на ЕС за пазара на електромобили обяви неплатежоспособност

16:08 - 22.11.2024
Живот

Испания глоби Ryanair и други нискотарифни компании заради допълнителни такси

Доплащането за багаж и място нарушава права на потребителите, смята Мадрид

15:29 - 22.11.2024
Важно днес

Генералният секретар на НАТО ще разговаря с Тръмп за Украйна

Срещата идва на фона на новата ескалация във войната, която Русия води

13:43 - 22.11.2024