"Има такъв народ" (ИТН) изглежда се включва в битката срещу т.нар. "джендър идеология" и предлага промени в Закона за закрила на детето, с които на практика да се забрани сексуалното образование в училищата, което се отнася до теми за половата идентичност.
Законопроектът е внесен в деловодството на парламента, а с текстовете в него се предлага да се забрани "разпространението на територията на всички предучилищни и училищни заведения... на идеология, беседи, листовки и други видове развлактелни, информационни и обучителни материали на здравна, полова и обществена тематика, несъотвестваща на общоприетите морално етични норми за понятието биологичен пол в обществото".
Партията предлага да се забранят още материали по теми за половата идентичност на децата, различна от биологичната, както и медицинските услуги на деца, включващи хормонална или друг вид терапия. В текстовете се придвижват и санкции за нарушения в размер от 2000 до 400 хил. за физически лица и от 10 до 20 хил. лв. за юридически лица.
Вносители на предложението са депутати от ИТН, сред които Тошко Йорданов и Станислав Балабанов. Така написан законопроектът е насочен срещу теми, които са част от ЛГБТК+ общността, и може да окаже негативно въздействие върху подрастващи от тази малцинствена група, които търсят информация по въпроса. В основанията си пред парламента депутатите твърдят, че предлаганият от тях законопроект е "в хармония с действащото европейско право и е съгласуван с действащите европейско правни норми".
"Има такъв народ" не е първата партия в парламента, която предприема действия в тази посока. БСП вече даде старт на подобна кампания срещу това, което тя нарече "джендър идеология". Партията започна официално процедура по свикване на референдум "срещу джендър идеологията в училищата", но без да уточнява в какво точно се изразява това понятие.
В мотивите си депутатите от ИТН посочват, че с промените ще се гарантира "защита на най-уязвимата част от обществото, а именно децата, като се създаде спокойна и здравословна среда за тяхното физическо, психическо и ментално подрастване".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: