Европейският парламент се приближава към един от най-важните моменти от изборите насам - изслушванията на кандидатите за еврокомисари в ЕК на Урсула фон дер Лайен.
Сред тях ще е и Екатерина Захариева от България, която получи номинация за портфолиото "Стартъпи, научни изследвания и иновации" в новия мандат 2024 - 2029.
Нейното събеседване с евродепутатите от ресорните комисии ще се проведе на 5 ноември и ще може да се проследи на живо в страницата за уебстрийминг на ЕП и в платформата Ebs/Ebs+.
Пълният график можете да видите в инфографиката по-долу.
Какво трябва да знаем за изслушванията?
- Всяко изслушване за потвърждаване на кандидатите за членове на Европейската комисия продължава три часа, с 15-минутно встъпително изказване и въпроси от евродепутатите. Всяка политическа група разпределя времето между своите членове.
- В зависимост от ресора кандидатът може да бъде оценяван от една или няколко комисии. При Екатерина Захариева това ще са комисиите Промишленост, изследвания и енергетика (водеща) и Култура и образование (участва по покана).
- Председателят и координаторите на политическите групи от комисиите се събират незабавно след изслушването, за да преценят дали кандидатът отговаря на изискванията;
- В срок от 24 часа те изпращат поверително писмо с мнението си до Съвета на председателите на комисии -> Председателския съвет на ЕП.
- Кандидат-комисарят може да бъде одобрен или отхвърлен с консенсус или мнозинство от поне 2/3 от членовете на парламентарната комисия. Ако няма такова мнозинство, може да се изпратят допълинителни въпроси или изслушването да се възобнови.
- Ако и след този втори шанс няма мнозинство от минимум 2/3, се провежда тайно гласуване за пригодността на кандидата. Тогава вече е достатъчно само обикновено мнозинство, за да бъде одобрен.
- Председателският съвет на ЕП изготвя окончателна оценка и обявява изслушванията за приключили.
- Назначаването на пълния състав на Комисията изисква одобрението на Парламента (мнозинство от подадените гласове и поименно гласуване). Към настоящия момент се предвижда гласуването да се проведе по време на пленарната сесията на 25 – 28 ноември в Страсбург.