Ирак поиска оттегляне на войските на САЩ

Парламентът на Ирак гласува за отстраняването на американското военно присъствие в страната. Решението беше взето със 170 гласа "за" срещу нула "против". Голяма част от кюрдите и сунитите, които членуват в законодателното събрание, не участваха в заседанието или не гласуваха по резолюцията.

Законопроектът беше приет два дни след покушението на иранския генерал Касем Солеймани, командващ силите "Ал Кудс" в Иранската революционна армия. Солеймани беше убит при въздушна атака на американски дрон край летището на Багдад. Той се смяташе за един от най-влиятелните фактори във вътрешната политика на Ирак, върху която упражняваше контрол чрез шиитски въоръжени групировки и политически сили.

Решението на иракския парламент няма да влезе в сила, докато не бъде подписано от премиера Адел Абдул Махди. В неделя обаче той даде сигнал, че ще подкрепи предложението за отстраняване на чуждестранните войски в знак на несъгласие с въздушната атака.

В обръщение пред парламента Махди препоръча изработването на график за постепенно изтегляне на войските от коалицията за борба с терористичната групировка Ислямска държава, като се аргументира с нуждата от защита на националния суверенитет на Ирак.

По-рано Махди каза, че не може да приеме извършването на "политически атентат" на територията на страната. Премиерът на Ирак посочва, че Солеймани се е намирал в Багдад заради планирана среща с него, на която е трябвало да получи отговор от страна на правителството на Иран по повод предложение на Саудитска Арабия за диалог. По думите му - той е получил благодарности от Доналд Тръмп за личната си намеса в опитите за деескалация на напрежението по време на протестите срещу посолството на САЩ в Багдад преди дни. В същото време, според Махди, Тръмп вече е планирал въздушната атака в Ирак, без да поиска неговото разрешение.

Последната военна интервенция в Ирак започна през лятото на 2014 г., когато президентът на САЩ Барак Обама организира коалиция за реакция срещу атаките и окупацията на части от територията на Ирак от страна на ИДИЛ. Формално - военното присъствие е по покана на правителството на Ирак.

САЩ планира изпращането на допълнителни подкрепления от 3500 войници в Ирак, Кувейт и други страни от Близкия Изток след ескалацията на напрежението в последните дни. Засега не е ясно как решението на парламента в Ирак ще засегне това намерение.

Междувременно, останките на ген. Солеймани бяха пренесени в Иран, където тече траур в памет на военния командир. В няколко града на страната се провеждат протестни шествия, чиито участници скандират "Смърт на Америка".

Прочетете още:


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Европейски дневници

Какво са "АПИ-та" и защо никой не иска да гледа как се правят наденица и европейски закони

Лидия Симова за работата на един политически сътрудник в ЕП

20:30 - 25.04.2024
Важно днес

Двама лидери, общо съобщение. ГЕРБ и ДПС се хвалят с 1 млрд. лв. за държавните мини

Трима министри от служебния кабинет на крака при Борисов и Пеевски

18:16 - 25.04.2024
Важно днес

Без да са го прочели, депутати от комисията "Митници" пратиха доклада си в прокуратурата

Но какво пише в документа така и не стана ясно

17:17 - 25.04.2024
Важно днес

Присъдата на Харви Уайнстийн за изнасилване е отменена от съда в Ню Йорк

72-годишният холивудски магнат все пак ще остане в затвора

17:15 - 25.04.2024
Важно днес

"Има риск нашата Европа да умре". Речта на Макрон в Сорбоната

Френският президент призова ЕС за реформи и отговор на рисковете

15:08 - 25.04.2024