Истинската история зад шпионина на Саша Барън Коен в "The Spy"

България е в центъра на шпионски скандал, но в историята има много по-дръзки операции по инфилтриране на агенти. Саша Барън Коен играе ролята на израелски агент под прикритие в Сирия в един от най-добрите шпионски сериали през последните години – „The Spy". Още по-интересното е, че това не е художествена измислица, а истинска история.

Сюжетът се фокусира върху работата на Ели Коен – израелец, който се представя за арабски бизнесмен, но всъщност действа в полза на разузнавателните служби „Мосад“. През 60-те години на миналия век успява да проникне до високите етажи на властовата и военната йерархия в съседна Сирия, става главен съветник на Министъра на отбраната и снабдява Израел със секретна информация за режима в Дамаск.

Историята на Коен е разказана в шест епизода в минисериала на Netflix, който донесе номинация за „Златен глобус“ на комика през 2020 г. Режисьор е израелецът Гидеон Раф („Homeland“). Той показва как Ели Коен изминава целия път от секретар до главен участник в една от най-опасните операции по шпионаж в историята.

Хубавите нови шпионски сериали Хубавите нови шпионски сериали

Ели Коен е египетски евреин, роден в Александрия през 1924 г. Като млад помага тайно на други евреи, живеещи в страната, да емигрират за Израел. По-късно той става част от шпионската мрежа на Тел Авив в Египет, която е разкрита и заличена от местните власти през 1954 г.

През 1956 г. Израел, Великобритания и Франция нахлуват в Египет с цел установяване на контрол от западните сили и сваляне на президента Гамал Насер. След така наречената Суецка криза Коен заминава за Израел и иска да се включи във военното разузнаване на страната като доброволец, но не му е позволено.

Истинската история зад шпионина на Саша Барън Коен в "The Spy"

Действието в „The Spy“ показва случващото се след този момент нататък. През 1960 г., на фона на нарастващо напрежение между Сирия и Израел, „Мосад“ вербува Ели Коен и го обучава повече от шест месеца, преди да го изпрати в Буенос Айрес. В Аржентина той е нов човек – носи името Камал Амин Табет и трябва да проникне в сирийската емигрантска общност.

В Южна Америка шпионинът се представя като богат бизнесмен и завързва приятелства с влиятелни членове на сирийското общество в Аржентина. През 1962 г. пътува до Дамаск и вече е готов да започне същинската си мисия. Там кани на партита в луксозния си дом високопоставени сирийски политици, от които успява да си осигури важна информация за режима и да я изпрати отвъд границата.

Новите приятели на агента го канят на посещения във военни бази, включително в Голанските възвишения – обектът на най-голям спор между Сирия и Израел. През 1967 г. започва Шестдневната война и Тел Авив завладява планините, които и до днес се намират на тяхна територия.

Една от основните заслуги за успеха е на Ели Коен, който навлиза толкова дълбоко във военната йерархия отвъд границата, че редовно изпраща шпионски доклади към ръководителите си чрез „морзовата азбука“ или чрез документи, прекарвани първо през Европа.

Ели Коен, Саша Коен - The Spy

В „The Spy“ агентът умело изгражда приятелски отношения с полковник Амин ал-Хафиз - това също е истинска история. Ал-Хафиз е човек, който първо служи като военно аташе за Сирия в Аржентина, а през 1963 г. се завръща в страната си и застава начело на правителството. Той е от „Баас“ – Партията за арабско социалистическо възраждане – основана в Дамаск в началото на 40-те години на миналия век.

По-късно Ал-Хафиз става президент, а най-много от това печели Ели Коен, който изпраща скъпи подаръци на приятеля си, ходи му на гости и дори се говори, че държавният глава е готов да назначи агента за министър на отбраната. Всичко това, докато „Мосад“ се снабдява с държавни тайни на Сирия, за които дори не са си мечтали.

Баас е радикална партия на арабските националисти, която е задвижвана от социализма и обединението на арабите в региона. Ген. Ал-Хафиз управлява от 1970 до 2000, а след смъртта му синът му Башар Асад поема властта. Социалистите управляват по същото време и Ирак – макар да са прогонени от властта, се завръщат през 1968 г. под ръководството на Саддам Хюсеин.

„Мосад“ дълго време осъществява успешни операции в Сирия, но през 1965 г. Ели Коен е заловен. Сирийското контраразузнаване го уличава, след като агентът праща кодираните съобщения по едно и също време всеки ден. Подпомогнати от съветско оборудване за разкодиране, военните нахлуват в апартамента на Табет и го изправят пред съда.

Въпреки опитите на европейските правителства и дори на папата Ели Коен да бъде помилван, това не се случва. Властите в Дамаск го измъчват, след което шпионинът получава смъртна присъда и е обесен в столицата на 19 май 1965 г.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Главчев отиде при Радев, не е предлагал нови имена на министри (Обновена)

Президентът не иска Даниел Митов от ГЕРБ да е външен министър

07:29 - 19.04.2024
Важно днес

CNN: Израел е нанесъл удар на територията на Иран

Тел Авив не коментира дали стои зад експлозии до Исфахан, централен Иран

07:17 - 19.04.2024
Важно днес

Руските чиновници вече не могат да пътуват дори до "приятелски" страни

Забраната е заради опасения, че могат да изнесат тайни на Русия зад граница

19:49 - 18.04.2024
Важно днес

Нови санкции изолират Иран с цел да пречат на производството на дронове "Шахед"

Техеран атакува Израел с "Шахед", с тях и Русия стреля по Украйна

19:03 - 18.04.2024
Важно днес

МВР отчете 10 срещи на Бойко Рашков с обвинените в контрабанда баща и син

Новият шеф на "Митниците" питат депутатите как очакват обикновен митничар да е "юнак" срещу каналджиите

16:00 - 18.04.2024