Повече от три десетилетия след напускането на Съветския съюз, Естония, Латвия и Литва започнаха процеса на изключване от руската електропреносна мрежа и присъединяване към енергийната система на ЕС.
Двудневният процес започна в на 8 февруари сутринта, като жителите бяха предупредени да заредят устройствата си, да се запасят с храна и вода и да се подготвят, в случай на непредвидени обстоятелства.
На много места се препоръчва да не се използват асансьори, а в някои райони светофарите ще бъдат изключени.
Огромен часовник, специално изработен за събитието, ще отброява последните секунди на прехода от руската енергийна система към тази на европейския съюз. На официална церемония в столицата на Литва ще присъства и председателката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.
След това трите държави официално ще прекъснат връзката си с мрежата, която ги е свързвала с Русия от годините след Втората световна война.
Lithuania, Latvia, and Estonia will permanently disconnect from Russia’s power grid tomorrow.
— Kaja Kallas (@kajakallas) February 7, 2025
Russia can no longer use energy as a tool of blackmail.
This is a victory for freedom and European unity.
Т.нар. енергийна мрежа Brell – съкращение от Беларус, Русия, Естония, Латвия и Литва, е почти изцяло контролирана от Москва и дълго време се е разглеждала като уязвимост за бившите съветски републики, които днес са членки на НАТО.
Въпреки че от 2022 г. насам нито една от тези държави не е купувала електроенергия от Русия, свързаността им с мрежата Brell ги е оставяла зависими от Москва за управлението на енергийните потоци.
След като в събота сутринта се изключиха от Brell, трите държави влязоха в „изолиран режим“, т.е. могат да разчитат само на собственото си електричество в продължение на 24 часа – преди да се интегрират в европейската мрежа през Полша в неделя.
„Това е кулминацията на повече от 10 или дори 20 години усилия за намаляване на енергийната зависимост“, коментира професор Дейвид Смит от Балтийския изследователски център към Университета в Глазгоу пред британската BBC.
„Когато балтийските държави се присъединиха към ЕС и НАТО, всички говореха за тях като за енергиен остров, който остава зависим от съвместната електрическа мрежа с Беларус и Русия“, добави Смит. „Тази зависимост вече е напълно прекъсната.“
Today we are disconnecting from BRELL electricity system – this is the most important step in the history of independent Lithuanian energy. Synchronising with the European electricity system will ensure energy security, stability and reliability for 🇱🇹, 🇱🇻& 🇪🇪. What a big day! pic.twitter.com/bmVFRQOuwA
— Mindaugas Rukštelė (@MindaugasRukste) February 8, 2025
Напрежението между балтийските държави и Русия, които споделят обща граница с дължина 874 км, се изостри още повече след пълномащабната инвазия на Москва в Украйна през февруари 2022 г.
Оттогава серия от предполагаеми саботажи с електропреносни кабели и газопроводи в Балтийско море предизвика опасения, че Русия може да отмъсти за прехода към енергийната система на ЕС.
През последните 18 месеца най-малко 11 подводни кабела в Балтийско море също са били повредени. Към момента отбранителният алианс не е обвинил Русия, но започна нова патрулна мисия в региона.
„Не можем да изключим някаква провокация. Затова латвийските и чуждестранните служби за сигурност са в повишена готовност“, заяви в сряда латвийският президент Едгарс Ринкевичс.
„Очевидно съществуват рискове, осъзнаваме това много добре“, добави латвийската премиерка Евика Силиня, като подчерта, че е разработен авариен план.“
Говорител на Центъра за енергийна сигурност на НАТО заяви пред BBC, че през последните месеци често се провеждат аварийни тестове на операциите, за да се подготвят за потенциални целенасочени атаки срещу енергийната система.
Ръководителят на Центъра за киберсигурност на Естония, Герт Ауваарт коментира, че Русия „може да се опита да използва този период, за да създаде несигурност“, но подчерта, че благодарение на международното сътрудничество Естония е „добре подготвена дори за най-лошите сценарии“.
Той добави, че кибератаките срещу страната са се увеличили след руската инвазия в Украйна и варират от „хактивистки DDoS атаки (разпределени атаки за отказ на услуга) до по-сложни, целенасочени операции срещу правителствени агенции и бизнеси“.
Балтийските държави ще следят също и за дезинформационни кампании, свързани с енергийния преход.
Малко след като през август 2024 г. уведомиха Русия за решението си да се оттеглят от енергийната мрежа Brell, в социалните мрежи се появиха кампании с фалшиви твърдения за предстоящи прекъсвания на електрозахранването и рязко покачване на цените, ако държавите напуснат общата електропреносна система.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: