Да жертваш спокойния си живот, докато печелиш милиони долари в най-комерсиалната баскетболна лига NBA. Да рискуваш безопасността си и тази на семейството си, да живееш в страх, за да отстояваш важни каузи и да се бориш за свободата. Това е историята на Енес Кантер Фрийдъм.
29-годишният турски център на „Бостън Селтикс“ се превърна в един от най-големите активисти отвъд Океана. През последните години той критикува остро режима на Реджеп Ердоган в Турция и китайските репресии в Хонконг, Тайван и областта Синдзян. Анкара издаде международна заповед за ареста му и анулира паспорта му, но от 29 ноември Енес официално е американски гражданин.
Той се закле пред съдия на официална церемония и в същото време реши да смени фамилията си на Фрийдъм (Freedom) – английската дума за свобода.
„Тук, в САЩ, имаме свобода на словото, на религията, на пресата – нещо, което не важи в Турция“, каза той пред CNN. „Свободата е най-великото нещо, което човек може да има. Ето защо исках да я направя част от себе си и да я нося винаги, където и да отида“.
Всички в съблекалнята на „Бостън“ вече го наричат Фрийдъм, а срещу „Филаделфия“ Кантер ще излезе на паркета с новото име на гърба си.
Ако случайно по американските телевизии видите човек с тениска „Освободете уйгурите“ или с кецове с надпис „Справедливост за Хонконг“, не се съмнявайте, че става дума за г-н Фрийдъм.
Историята на Кантер е повече от интригуваща. Той е роден в швейцарския град Цюрих, в семейството на професор по генетика и медицинска сестра. Родителите му се връщат в Турция, когато Енес е много малък, и във втори клас той започва да посещава така наречените „Хизмет“ училища. Те са част от мрежата на Фетулах Гюлен – най-големият противник на Реджеп Ердоган, свързан с опита за държавен преврат срещу турския президент през 2016 г.
След като завършва образованието си, Кантер заминава за САЩ, за да следва голямата си мечта – да играе в NBA. Той вече е развил баскетболен талант в гимназията и обикаля няколко университета в Америка, като се състезава за отборите им.
В Турция центърът играе за „Фенербахче“, а за националния отбор печели бронз от европейското под 18 г. във Франция през 2009 г. Отвъд Океана го определят като голям талант с високо ниво на потенциал и през 2011 „Юта Джаз“ го избират в Драфта.
С кариерата му в националния отбор обаче е приключено – заради критиките му към властта и връзките с Гюлен, Енес е изваден от ротацията за Евробаскет 2015. Тогава той за първи път изказва притесненията си, че ако се върне в страната, ще бъде арестуван или отровен от правителството.
Атаките му към Ердоган датират още от 2013, когато бившият кмет на Истанбул попада в епицентъра на корупционен скандал. След опита за държавния преврат Кантер нарича президента „Хитлер на нашия век“ и „брутален диктатор“.
Думите му принуждават семейството му да се отрече публично от него, но въпреки това баща му е отстранен от Университета в Одрин, след което е арестуван в рамките на 5 дни след обвинение в участие в терористична групировка.
Турското правителство анулира паспорта на баскетболиста през 2017 и издава заповед за ареста му. Прокурорите настояват за повече от 4 г. затвор за Кантер и през 2019 властите в Анкара дори отправят запитване до Интерпол името му да бъде поставено в червения списък, което така и не се случва. Изпращат молба за екстрадиция до САЩ, но тя е отхвърлена.
Тук обаче започват големите проблеми за центъра. Докато организира баскетболен лагер за таланти в Джакарта, Индонезия, през 2017, е издирван от местните власти. Успява да избяга в Германия.
През същата година прави подобна инициатива в Румъния, но е блокиран на летището заради невалидния паспорт. Все пак успява да се прибере в САЩ и оттам нататък отказва да пътува извън страната, защото се страхува за безопасността си. Пропуска мачове на бившия си тим „Никс“ в Лондон, не пътува и с „Портланд Трейл Блейзърс“ до Торонто. Според ESPN Кантер разполага със специално устройство за комуникация с ФБР.
Напоследък Енес Фрийдъм критикува Китайската комунистическа партия, като през октомври нарече президента Си Дзинпин „брутален диктатор“ и стана посланик на кампанията „Освободете Тибет“. В отговор правителството в Пекин забрани излъчването на всички мачове на „Селтикс“.
Баскетболистът е един от най-големите защитници на мюсюлманското малцинство на уйгурите, което е подложено на къртовски труд в областта Синдзян в Китай. Кантер дори поведе протест в защита на правата им пред Капитолия във Вашингтон.
Намеси се и в казуса с китайската тенисистка Пън Шуай, която обвини бившия вицепремиер Жан Гаоли в сексуално насилие, а след това изчезна за известен период от време. Според баскетболиста трябва да се сложи край на репресията на комунистическата партия, която е „виновна“ за случилото се с Шуай. Той призова за бойкот на Зимните олимпийски игри в Пекин през 2022.
Наскоро Кантер получи поздравителен адрес от президента на Тайван Цай Ингвен, след като подкрепи демократичните свободи в страната, считана от Китай като нейна територия. Застана твърдо и зад гражданите на Хонконг, които се борят срещу репресиите на Пекин.
Фрийдъм е подкрепян от много политици и висши държавни служители в САЩ, един от които е бившият държавен секретар Майк Помпео. Според него Енес Кантер „въплъщава в себе си всички ценности, които правят нацията ни велика“.
Прочетете още:
Сър Франк Уилямс: От склада за килими, през тежкия инцидент, до върха във Формула 1
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: