На 79-годишна възраст в неделя почина една от най-големите легенди в историята на Формула 1 Франк Уилямс. Той основа собствен отбор в стар склад за килими и успя да го превърне в един от най-успешните в света. Преживя тежка катастрофа, която едва не отне живота му още през 1986, но продължи да е начело на „Уилямс“ и стана най-дълго управляващия отборен директор в престижния моторен спорт.
Сър Уилямс е роден през 1942 в Саут Шийлдс, Североизточна Англия. Баща му е офицер в Кралските военновъздушни сили, а майка му – учителка. След развода им обаче Франк живее при леля си и чичо си и междувременно завършва частно училище в Шотландия.
Там се качва за първи път в спортната кола на свой приятел - Jaguar XK150 – и така се ражда любовта му към високите скорости.
Уилямс се впуска в света на моторните спортове, но кариерата му като пилот и механик е кратка. Той се издържа с парите, които печели като амбулантен търговец и успява да спести такава сума, че през 1966 основава отбора Frank Williams Racing Cars, състезаващ се няколко години във Формула 2 и Формула 3.
Години по-късно пробива на най-високото ниво, купувайки шасито на Brabham. Уилямс изгражда първия си болид Politoys FX3 по дизайн на Лен Бейли, но пилотът Хенри Пескароло го разбива още в първото си състезание във Формула 1.
Франк се намира в тежко положение – с малко останали пари и ръководещ бизнеса на отбора от телефонна кабина, тъй като е отстранен от пистите заради неплатени сметки. Спонсори няма и Уилямс е принуден да напусне заедно с инженера Патрик Хед. Двамата партньори обаче не се отказват – купуват стар празен склад за килими в Оксфордшър и обявяват основаването на нов отбор във Ф1 - Williams Grand Prix Engineering.
Това е началото на една велика ера през 80-те и 90-те години на миналия век, в която, задвижвани от своя талант, Уилямс и Хед отвеждат тима до 9 титли при конструкторите и 7 при пилотите.
Първата им победа е спечелена от Клей Регацони в Гран при на Великобритания през 1979, а дебютната им титла носи австралиецът Алън Джоунс следващата година. Легенди като Кеке Розберг, Нелсън Пике, Найджъл Менсъл, Ален Прост, Деймън Хил и Жак Вилньов също вдигат трофеи за Уилямс, а под ръководството на сър Франк победите на тима в Гран при са общо 114.
През 1994 г. Уилямс е изправен пред обвинения за непредумишлено убийство заради фаталната катастрофа на Айртон Сена на пистата „Имола“ в Сан Марино. Няколко месеца след това обаче е оправдан, а оттогава насам всеки болид на тима му носи логото на великия бразилски трикратен шампион.
Франк Уилямс нямаше да стане свидетел на много от успехите на отбора си, ако бе загубил живота си през 1986 г. Тогава той претърпява инцидент в Южна Франция, докато шофира от пистата „Пол Рикар“ до летището край Ница след тестване на новия болид Williams FW11. Бърза да се прибере в Лондон, за да участва в полумаратона, тъй като е запален бегач. Губи обаче контрол над превозното средство и излита извън пътя, претърпявайки тежка фрактура на гръбначния стълб.
Съпругата му Вирджиния не вижда надежда, но бързо организира транспортирането му до Англия, където лекарите в Кралската болница в Лондон извършват спешна операция и го спасяват. Цената обаче е висока – Франк Уилямс не може да движи нито един от крайниците си и е прикован към инвалидна количка до края на живота си.
Въпреки случилото се той продължава да ръководи успешно „Уилямс“ и се превръща в легенда на Формула 1. През 1999 г. кралица Елизабет II го посвещава в рицарство заради заслугите му към спорта.
Сър Уилямс напусна борда на тима през 2012 и отстъпи мястото на дъщеря си Клеър. Остана отборен директор до 2020, когато продаде „Уилямс“ на американската инвестиционна компания Dorilton Capital.
Два дни преди смъртта си Франк Уилямс постъпи в болница поради неясни причини. Семейството му съобщи, че е починал в мир на 28 ноември.
Сър Франк Уилямс е определян като „един от най-милите хора“ от седемкратния световен шампион Люис Хамилтън. „Това, което е постигнал, е наистина специално. До последните си дни беше състезател и борец. Наследството му ще живее дълго“, написа в Twitter пилотът на „Мерцедес“.
Джордж Ръсел, който се състезава за „Уилямс“, определи прекараното време в отбора като „чест да се състезавам за сър Франк, който е душата и сърцето на този тим“.
„Животът му беше задвижван от страстта към моторните спортове“, написаха от F1. „Наследството му е неизмеримо и той завинаги ще остане част от Формула 1“.
Наследникът на Хабсбургите, който иска да влезе в света на F1
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: