Избирателната активност към 11:00 ч. е по-висока от тази през юни. Най-ниска е във Варна - 5,25% Снимка: © Screenshot

Избирателната активност към 11:00 ч. за цялата страна е 9,55%. Това обявиха на брифинг от Централната избирателна комисия (ЦИК).

Активността е с 1,21% по-висока от тази на предходния парламентарен вот на 9 юни в същия час. Тогава е била 8,34%.

Тази сутрин най-много гласували има в Монтана - 14,44% от имащите право на глас. Засега най-малко хора са отишли до урната във Варна - само 5,25%. В два района в морската столица - "Одесос" и "Приморски" се провеждат избори 2 в 1, като гласуващите избират и районни кметове.

До момента в ЦИК са постъпили общо 11 сигнала за изборни нарушения, като повече от тях са препратени към Общинските избирателни комисии. Те засягат различни случаи, включително заснимане на вот и недопускане на студент да гласува в секция в Пловдив. Има и два сигнала за агитация в телевизии.

Машинен вот

Въпреки че имаше информация за проблеми с машините на места, по официалните данни на ЦИК само в 35 секции от всички 9353 е преустановено машинното гласуване.

Най-много решения за това има в Хасково, където са спрени 7 машини. В Благоевград и Пловдив-област машинният вот е преустановен в 4 секции.

В повечето случаи става въпрос за трудности при принтирането на бюлетината, проблеми със софтуера или машини, които не разчитат смарт картите.

Поставяне на печати

Говорителят на ЦИК Росица Матева обяви, че постъпват обаждания от избиратели, които твърдят, че членове на СИК не поставят печати на бюлетините. За да е валиден вотът такъв трябва да бъде поставен независимо дали гласоподавателят гласува на хартия или с машина.

  • При машинния вот се поставя един печат. След като избирателят е направил своя избор, член на СИК трябва да постави печат на гърба на сгънатата разписка от машината.
  • При гласуване с хартиена бюлетина се поставят два печата. Първи при откъсване на бюлетината от общия кочан и втори, след като гласоподавателят е направил своя избор.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Съдът решава дали Саркози да излезе от затвора, докато тече обжалването на присъдата му

70-годишният Саркози обжалва ефективната присъда и настоява, че няма основания да бъде държан под стража

08:04 - 10.11.2025
Важно днес

Летище Бургас няма да работи в следващите 6 месеца

До края на април 2026 г. ще се извършва цялостна реконструкция на пистата

07:37 - 10.11.2025
Спорт

Шампион в криза - "Ман Сити" с класическо 3:0 срещу "Ливърпул"

Подарък за Гуардиола в неговия мач №1000

21:33 - 09.11.2025
Важно днес

ДАНС, МВР и Отбраната правят проверки в обекти на "Лукойл"

Министерството на отбраната е предислоцирало антидрон система в района на Бургас

21:29 - 09.11.2025
Важно днес

"Екобулпак" реши да поднови разделното събиране на отпадъци в София

След като бойкотира Столична община от 6 ноември

20:00 - 09.11.2025
Важно днес

Отшелникът от Пирин е бил преследван от лихвари, избягал след побой и тормоз

Пред съда свидетели са разказали как Иванов е бил преследван от лихвари и съдия-изпълнители

17:25 - 09.11.2025
Спорт

Скандал с черно тото разтърси турския футбол – 600 играчи и 149 съдии под прицел

Тото скандалът в Турция има и български аналог

17:19 - 09.11.2025
Важно днес

Асен Василев: Ако "Лукойл" влезе в черната кутия БЕХ, ще стане като с АЕЦ "Белене"

Василев критикува властта, че опитва да смени собствеността, вместо да реши истинския проблем със санкциите

16:08 - 09.11.2025
Важно днес

Трима души загинаха, 15 са ранени при бурно вълнение край Тенерифе

Властите предупреждават туристите от няколко дни за опасността от силните вълни

13:54 - 09.11.2025