България излиза от поредната си претоварена с избори година - 2023 - но само след пет месеца отново ще бъдем призовани до урните заради редовния вот за Европейски парламент.
Това е само едно от поредица ключови политически събития, които ще бъдат определящи за цяла Европа, а и за света.
Politico нарича 2024 г. най-важната електорална година в историята, защото над 60 държави с повече от 50% от световното население ще проведат президентски, парламентарни или местни избори.
Ето кои са изборите, които всички ще следим през 2024:
- 9 юни 2024 (в България): Избори за Европейски парламент
Кой ще управлява ЕС през следващите пет години? Гражданите на 27-те държави от съюза ще го решат в няколко поредни дни в началото на юни, а България ще излъчи своите 17 евродепутати (плюс нов еврокомисар от правителството).
Традиционните партии се подготвят за тежка битка с крайната евроскептична десница в страните от целия континент, особено след успеха на Герт Вилдерс в Нидерландия и напредъка на националистите в Австрия.
Към момента партиите, които гравитират около блока "Идентичност и демокрация", колективно се класират на трето място в предварителните социологически проучвания. Това вероятно ще има сериозни последствия за реформата на ЕС и за подкрепата, която досега държавите оказваха на Украйна.
- 5 ноември 2024 г.: Президентски избори в САЩ
Историята се повтаря 4 години по-късно: Джо Байдън и Доналд Тръмп се готвят за втори сблъсък за Белия дом, след като бившият държавен глава на САЩ отказа да признае загубата си и провокира щурм в Капитолия преди встъпването в длъжност на действащия президент.
Няма думи, които да опишат колко важен ще е изходът от този вот за целия свят - за войната в Украйна, за отношенията с Китай, за бъдещето на НАТО и за позицията на Европа в новата геополитическа ситуация.
Няма и нищо сигурно до ноември 2024: двете партии все още не са провели предварителните си избори, а Върховният съд още не се е произнесъл дали Тръмп има право да участва в тях, след като два щата отказаха да го включат в бюлетината.
И двамата водещи кандидати са доста възрастни хора, не е изключено все пак няма да се появи друг достатъчно силен претендент за власт - но едва ли това ще се случи в сферата на влияние на Републиканците.
След години на икономически проблеми заради пандемията, общественото одобрение на работата на президента е малко над 39 на сто. Но фактът е, че Америка се справи с кризата по-бързо от всички други по света, а Байдън е известен със способността си да излиза победител от привидно невъзможни битки.
- Ноември-декември 2024: Парламентарни избори във Великобритания
Едва ли Борис Джонсън си е представял какво ще му се случи, когато през декември 2019 спечели властта с голямо мнозинство и пое Brexit в свои ръце - последва пандемия, две войни, сериозна инфлационна криза, верижни вътрешни скандали и шумен провал на два поредни кабинета на Консерваторите в рамките на месеци.
В момента социологическите проучвания показват миниатюрни шансове за запазване на управлението на Риши Сунак на фона на недоволството и умората от преживяното в последните години.
Засега Лейбъристите печелят 43% доверие спрямо 25% за Консерваторите, но нито една от големите партии не предизвиква особен ентусиазъм с програмите си за управление.
- Русия, Беларус и Украйна
Президентските избори в Русия на 15 март са с предизвестен край - като се има предвид начина, по който Владимир Путин промени конституцията, вкара държавата във война и отстранява всички потенциални опоненти от пътя си. В Кремъл ще следят с много по-голям интерес какво ще се случи в САЩ през ноември, отколкото да се тревожат за собствените си позиции.
Украйна също би трябвало да проведе свои президентски избори в края на март 2024 с изтичането на мандата на Володимир Зеленски. От две години държавата е във военно положение, а по закон - не може да се провеждат национални избори, докато то е в сила. През ноември 2023 големите партии се съгласиха да отложат вота, но неяснотата около изхода от войната поставя под голям натиск политическата власт.
Интересно ще е да се наблюдават парламентарните избори в Беларус през февруари заради вероятността за опозиционни протести по примера на бунтовете срещу Лукашенко през 2020 г.
- 13 януари 2024: Президентски избори в Тайван
Всички погледи в Азия и Америка са насочени към тези избори заради опасността от избухване на пореден военен конфликт - този път с Китай в главната роля.
Основните претенденти са сегашният вицепрезидент Лай Чинг-те, който би бил продължител на настоящата политика на независимост от Пекин, и Хо Ю-их, който е доста по-склонен на сближаване с Китай.
Китайският президент Си Дзинпин вече използва новогодишното си слово, за да отправи предупреждение за намеренията си към Тайван само няколко дни преди изборите на острова. В речта си Си обяви "обединението" на Китай и Тайван за "историческа неизбежност", като призова "сънародниците" от двете страни на протока да се съберат в "националното обновление".
- Индия и Пакистан
Парламентарните избори в Индия са най-голямото "упражнение по демокрация", както гласи клишето - с над 900 милиона регистрирани избиратели, които ще определят бъдещето на една от най-важните нови геополитически сили.
Действащият премиер Нарендра Моди се надява да бъде преизбран за трети пореден мандат след вота през април/май 2024.
Съседен Пакистан е разтърсен от сериозна политическа криза след свалянето от власт на бившия министър-председател и бивш играч на крикет Имран Кан. Отстраняването му с вот на недоверие и ареста му по дело за корупция доведе до масови протести, които все още не са утихнали. Следващите парламентарни избори трябва да се проведат през февруари.