Израел започна сухопътна офанзива в Ливан. "Хизбула" е готова за "дълга битка" Снимка: © Getty Images

Израелските военни обявиха рано във вторник, че войските им са започнали да навлизат в Южен Ливан и в ход е "ограничена, локализирана и целенасочена" сухопътна операция.

От изявлението, публикувано малко преди 02:00 ч. местно време, става ясно, че офанзивата цели да унищожи военната инфраструктура на "Хизбула" и "непосредствените заплахи за израелските общности в Северен Израел".

Новината идва след като малко по-рано се появиха съобщения за нови удари в южната част на Бейрут. Заместник-лидерът на "Хизбула" Наим Касем заяви, че групировката е готова за израелската сухопътна операция и че битката "може да е дълга".

Израелското нахлуване в Ливан идва след интензивни израелски удари в страната през последните две седмици. По данни на ливанското министерство на здравеопазването са загинали стотици хора.

Тел Авив се опитва да приключи войната с "Хизбула", която започна паралелно с тази срещу "Хамас" в Газа миналата година. В първите дни на конфликта "Хизбула" започна да обстрелва израелски позиции в знак на солидарност с "Хамас". И двете групировки са подкрепяни от Иран.

Трима израелски служители, цитирани от изданието "New York Times", заявиха, че планът за инвазия включва действия в тясна ивица земя, която се намира в северната част на границата. Войските за нахлуване са малки групи командоси, подкрепени с въздушно прикритие и артилерийски снаряди.

Не е изключено планът да прерасне в по-мащабно нахлуване. През последните дни в Северен Израел бяха разположени хиляди допълнителни войници, което доведе до спекулации за по-широка и по-продължителна операция.

Официалната военна цел на Тел Авив е да направи Северен Израел достатъчно безопасен, за да могат десетки хиляди разселени израелци да се завърнат по домовете си след близо година на ракетен обстрел от Ливан. В същото време стотици хиляди ливански цивилни също бяха разселени заради израелските действия, а повече от хиляда души, както цивилни, така и бойци, бяха убити от въздушните удари.

Евакуация на българи

Българското правителство започна евакуацията на българи в Ливан още ден по-рано. Част от тях бяха евакуирани с правителствения "Еърбъс" в понеделник вечерта. Първата група се състои от 89 души - основно семейства, майки с деца и възрастни хора.

Във вторник се очаква още един самолет с наши сънародници да пристигне от Ливан. Общо 160 българи са поискали да бъдат изведени от арабската страна, съобщава БНТ.

Още развития

Повече американски сили в Близкия изток: Пентагонът съобщи в понеделник, че президентът на САЩ Джо Байдън изпраща още "няколко хиляди" войници в Близкия изток. Представители на Министерството на отбраната заявиха, че допълнителните сили ще засилят сигурността на 40 000 американски войници, които вече са в региона, и ще помогнат за защитата на Израел.

Бъдещето на "Хизбула": В телевизионно обръщение в понеделник зам.-генералният секретар на "Хизбула" шейх Наим Касем заяви, че групировката ще посочи лидер, който да замени Хасан Насрала "при най-скорошна възможност". Израел уби лидера ѝ Насрала в петък при бомбардировка в гъсто населен квартал близо до Бейрут.

Още по темата:

Снимка от удар в Бейрут, Ливан Израел не спира да ликвидира терористи и още развития от военната криза в Близкия изток


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Култура

Мартин Пар - човекът, който промени документалната фотография, е починал на 73 години

Наричан „хроникьор на британския живот“, Мартин Пар оставя след себе си над 120 книги и хиляди кадри

20:15 - 07.12.2025
Спорт

“Левски” се завърна към победите след успех срещу “Спартак” (Варна)

“Левски” завършва календарната година с 44 точки

19:56 - 07.12.2025
Важно днес

Благомир Коцев би се кандидатирал за президент, ако хората го поискат

Въпросът обаче не е на дневен ред на този етап

19:25 - 07.12.2025
Важно днес

Почина основателят на "Фантастико" Валери Николов

Той е починал на 74-годишна възраст след продължително боледуване

18:06 - 07.12.2025
Спорт

Ландо Норис спечели първата си титла във Формула 1

Без много драма, но с много напрежение в Абу Даби

17:11 - 07.12.2025
Важно днес

Красен Станчев: Бюджет 2026 създава опашки от искащи пред тези, които доят хората

Новият бюджет не решава проблемите и хората ще го разберат много бързо, смята икономистът

16:58 - 07.12.2025
Важно днес

Делян Добрев: Допуснахме много грешки с гласуването на бюджета

ГЕРБ припознавали втория вариант на бюджета като свой, предишният бил на мнозинството

16:06 - 07.12.2025
Важно днес

Пеевски организира контрапротести в защита на правителството

Структурите на ДПС по места обявяват демонстрации под мотото "Не на омразата"

13:31 - 07.12.2025
Важно днес

Гръцките фермери отново затвориха границата между Гърция и България

Спряно е движението на камиони през пунктовете “Кулата - Промахон” и “Илинден-Ексохи”

13:28 - 07.12.2025