Служебният кабинет най-после реши да се заеме с високите цени на горивата, като свика за разговори представители на "Лукойл Нефтохим" и "Лукойл България" в петък.
Извън решението да се създаде "работна група" по въпроса обаче не бяха дадени никакви детайли - Росен Христов и колегата му Никола Стоянов не отговориха на журналистите за това как ще бъдат понижени цените и какви условия ще поставят на "Лукойл".
"Цените на горивата не само всеки ги усеща, като зарежда на бензиностанциите. За физическите лица има помощ, но за бизнеса няма. Но и горивата са компонент във всяка цена на стока, която потребяваме. Това е възможност да укротим малко инфлацията", каза служебният министър на икономиката Никола Стоянов.
Христов обяви, че това е бил приоритет на кризисния щаб по енергетиката от самото му начало (преди три седмици) - какво е свършено досега от щаба, не стана ясно.
Единственото му заседание беше проведено на 22 август, на което работодателите и синдикатите в един глас поискаха да се подновят доставките на природен газ от "Газпром" и поставиха условие да бъдат компенсирани от държавата за всяка цена над 250 лв./мегаватчас.
Икономисти предупреждават отдавна, че голяма част от инфлацията в България се дължи на изкуствено завишаване на цените на бензина и дизела - въпреки че "Лукойл Нефтохим" работи с по-евтиния нефт Уралс, получи изключение от европейската забрана за купуване на петрол от Русия, контролира голяма част от данъчните складове за горива в България и не плащаше данък печалба от години.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: