Как да (си) подарим библиотека с 500 000 заглавия за Коледа Снимка: © Storytel

Помните ли приказката на Братя Грим “Принцесата със скъсаните пантофки” - сребърната гора, златната гора, танците до сутринта…? За много деца от края на 80-те и началото на 90-те години на миналия век със заети родители и без баби на разположение вълшебните светове излизаха от… стария касетофон. Тогава тъкмо се появяват записите с истории, прочетени от актьори.

Помните ли, че имаше дори услугата “приказки по телефона”? Едва ли Джани Родари, когато едноименната му книга излиза от печат през 1962 г., си е представял, че идеята ще заживее собствен живот. Още по-малко, че ще се превърне в скоростно развиваща се пазарна ниша.

Сигурно е, че разказването на истории е едно от най-старите забавления, много преди Гутенберг да измисли печатарската преса и книгите да влязат в домовете ни. А и по обективни причини всеки от нас става първо “слушател”, после “читател”.

Може би има традиционалисти, които все още гледат малко недоверчиво към обръщането на процеса - да можем да четем, но да слушаме книги. Въпреки това този сегмент от пазара на литература бележи не просто устойчив ръст, а бум.

В същите тези години не се променя друг тренд. Според различни проучвания за миналата Коледа един от най-популярните подаръци е бил - както много години поред преди това - книгата. През 2022 г. около 34% от хората са предпочели да зарадват най-близките си именно с книга.

За съжаление няма как да опаковаме и време за четене и да го сложим под елхата - заедно с любимия том. Тук технологиите идват на помощ. Можем да подарим библиотека.

Смартфонът отдавна е най-добрият приятел на съвременния човек, а с услугата на Storytel литературният свят се побира в джоба и е на няколко клика и едни слушалки разстояние. Това са до 500 000 аудио и е-книги. Заглавията на български са около 5000. Разбира се, сред тях са и историите за деца - и наследникът ще е обезпечен, ако иска да опита нов начин за общуване с книгите или да си спечели време, покривайки задължителната литература на път за училище или тренировка. А понякога можете дори да споделяте това преживяване с него вкъщи или в колата, което пък е началото на много полезни дискусии.

Не е съвсем същото като да седнеш в креслото с чаша чай или нещо по-силно вечер и да потънеш в любимата книга, забравяйки, че отдавна е време за сън или че печеш кейк. Това е различно преживяване, но може да е също толкова хубаво да затвориш очи и да оставиш гласът да те пренесе някъде другаде. А и дава възможността книгата да е с теб - докато спортуваш, разхождаш “стария” най-добър приятел на човека, висиш в безкрайно задръстване, обикаляш къщата с прахосмукачката...

А когато имаш и време - добрата стара хартиена книга няма да избяга. Слушането не пречи на четенето и обратното. Абонаментът за Storytel дава достъп и до електронни книги - ако ние или човекът, когото искаме да зарадваме с подарък, е съвсем в крак с времето и предпочита в чантата си за пътуване например да метне четец, вместо 200-300-500 страници хартия.

Но има и още нещо - напоследък валят маркетингови проучвания - особено след пандемията, че хората предпочитат да купуват и подаряват преживявания. Четенето безспорно се вписва в преживяванията, но още когато книгите за слушане си пробиват път на пазара, заедно с обичайната доза скептицизъм, се появи и друго наблюдение. Един от авторите на New York Times в страниците за култура разказва, че има книги, които - прочетени от наистина добър разказвач, са дори по-вълнуващи, отколкото самият текст е.

В услугата на български Storytel се доверява на едни от най-популярните актьори, които четат аудиокнигите – Владимир Пенев, Владимир Михайлов, Ани Пападопулу, Силвия Петкова, Койна Русева, Даниел Цочев, Калин Врачански, Яна Маринова, Йоанна Темелкова, Александър Сано…

С аудио библиотеката обаче подаряваме не само книги. В платформата на Storytel има и различно друго съдържание за слушане - аудиосериали, подкасти.

А някои от тях не могат да бъдат намерени другаде - като аудиосериалите на Васил Попов. Той е първият победител в конкурса на Storytel за български аудиосериал с “Мамник”. Мистичната хорър история се развива в пограничния район на Трън и в нея криминалният сюжет се преплита със свръхестествени елементи от българския фолклор.

Историята, която се роди като Storytel Original, се превърна в такъв хит, че съвсем естествено продължи живота си като хартиена книга година по-късно и оглави класациите на книжарниците. Тази година излезе и новият сериал на Попов – “Пермафрост”, а през 2024 г. очакваме втория сезон на “Мамник”.

Предколедно - в Storytel Originals вече е достъпна и първата част от трилогията “Преди Шерлок“ – „Червеният кръг”. Новите истории за най-известния детектив в света са прочетени от Калин Врачански.

Абонамент за Storytel е чудесен умен подарък и за подрастващи читатели и слушатели - историите за Хари Потър с гласа на Силвия Петкова са не по-малко вълнуващи на слушалки, отколкото в екранизираната им версия - тъкмо обратното. А и още нещо полезно - има доста българска класическа литература в каталога на аудио библиотеката. Най-слушан от него в тази категория е романът “Тютюн”, показва статистиката на платформата.

В месеца на подаръците - декември, Storytel предлага абонамент за нови или неактивни клиенти за първия месец само за 2 лева. Годишният абонамент пък в момента е с 30% намаление. 365 дни достъп до 500 000 заглавия ще струва 109 лева. Платформата предлага и годишен подаръчен ваучер със същата отстъпка, а има и варианти за 1, 3 и 6 месеца абонамент.

Ако още сте скептични за ползата от аудиокнигите и се тревожите за бъдещето на четенето - недейте. Още през 2016 г. излиза първото изследване по темата на Бет Роговски, доцент по образование в университета Блумсбърг в Пенсилвания. Самата тя признава пред сп. Time, че винаги е гледала ,,на аудио книгите като на измама, защото хората практически не четат“.

Оказва се обаче, че почти няма разлика в усвояването на информация, възприета от аудиокнига и от електронен четец. При хартията все още се наблюдават по-добри резултати, когато става дума за учене или възприемане на специализирана литература.

Но не бива да забравяме, че можем да се научим и да слушаме по-добре. Все пак преди да станем читатели, сме били само слушатели и така е от векове.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Русия се опитва да брани сенчестия си петролен флот с изтребители

Натискът за затягане на контрола в Балтийско море се засилва преди новия европакет санкции срещу Москва

17:08 - 18.05.2025
Важно днес

Папа Лъв XIV разговаря с Володимир Зеленски след интронизацията си

Главата на Римокатолическата църква встъпи в понтификата си с призив за мир и критика към социалното неравенство

13:46 - 18.05.2025
Спорт

Позиция в топ 10 за Никола Цолов на “Имола”

Легендата Роналдо (Феномена) изгледа състезаието на живо

12:33 - 18.05.2025
Важно днес

„Държат за заложници цял град“. И Васил Терзиев се усъмни, че ще има преговори за край на блокадата

Училищните дворове ще бъдат отворени за паркиране в дните на матурите за 12 клас

12:32 - 18.05.2025
Важно днес

Русия изстреля 273 дрона срещу Украйна

Това е най-мащабната атака с безпилотни апарати от началото на руската инвазия

11:58 - 18.05.2025
Кино и сериали

„Eddington“ с Педро Паскал, Ема Стоун и Хоакин Финикс внесе още политически заряд в Кан

Фестивалът в Кан продължава до 24 май, когато ще бъдат обявени победителите

10:43 - 18.05.2025
Текстове от партньори

Самолетните билети поскъпнаха. Можем ли да пътуваме без да натоварваме бюджета си?

На българския пазар вече има дигитално решение за разсрочено плащане на покупки без оскъпяване

10:20 - 18.05.2025
Култура

Marquee TV – да поканиш артистите от световните сцени в дома си

Какви са алтернативите, когато искате да гледате световно изкуство от различни сцени, но нямате достъп до него?

10:00 - 18.05.2025
Политика

Решаващ вот за президент и в Полша - залогът са реформите на Доналд Туск

Президентският вот може да отключи дълго отлагани промени в съдебната система и социалната политика

09:46 - 18.05.2025