
Идеята за „Книговище“ се ражда не просто от любов към книгите, а от усещането, че все повече деца в България изпитват трудности да четат с разбиране.
„Книговище“ е онлайн платформа с въпроси по детска литература, която помага на децата да развиват четенето с разбиране чрез игра.
„Създадохме „Книговище“, защото видяхме колко сериозен е проблемът с функционалната неграмотност и колко рано трябва да се намеси човек“, казва Искра Джанабетска, съосновател на платформата.
Искра Джанабетска е част от поредица на „Булевард България“ и Dr. Oetker, която представя хора, превърнали професията си в кауза и ежедневната си работа - в начин да влияят смислено на средата около себе си. Като семейна компания с дълга история Dr. Oetker застава зад инициативи, които създават устойчива промяна и добавят стойност към ежедневието - както правят и продуктите им в кухнята.
Проблемът с четенето с разбиране ясно личи и в резултатите от международното изследване PISA, които от години показват затрудненията на българските ученици да разбират и използват прочетена информация.

В края на 2018 г., заедно с Деси Гаврилова, тя започва да търси възможен български отговор на този проблем. В разговора се появява примерът на немскоезичната платформа Antolin - инструмент, който от години се използва в Германия, Австрия и немскоезична Швейцария, за да насърчава детското четене.
„Четенето е абсолютно в основата за изграждането на всички следващи компетентности. То е в основата на това да можеш да си служиш с информацията и да разбираш начина, по който функционира светът около теб“, казва тя.
Още от самото начало става ясно, че подобна промяна не може да започне в тийнейджърските години. „На 15 вече е късно да се действа. Затова тръгнахме оттам, откъдето може - от началната читателска възраст, началното образование и прогимназиалния етап. И, разбира се, през игра.“
Когато четенето не е задължение
„Книговище“ постепенно се оформя като платформа с ясно разпознаваем модел: игровизирани въпросници върху детски книги, които превръщат четенето в лично преживяване, а не в наложено задължение.
„Един от проблемите, които днес възпират децата да четат, е именно задължението да го правят“, казва Искра Джанабетска. Затова още в началото е взето важно решение - платформата да не бъде ограничена до тесен канон от „задължителни“ заглавия.

В „Книговище“ има въпросници по възможно най-много детски книги, издавани в България - и този каталог продължава да расте. Сред тях са както заглавия от учебната програма, така и съвременна детска литература и популярни поредици, към които децата посягат сами.
Логиката е проста: когато четенето минава през интерес, а не през принуда, децата започват да изграждат собствен вкус. А това е много по-устойчиво от всяко външно изискване.
Книговище като инструмент за учителите
С времето „Книговище“ започва да се развива не само като инструмент за децата, но и като подкрепа за учителите. Училището остава мястото, където може да се въздейства най-смислено.
„Учителите и без това правят страшно много неща. Важно е да бъдат подпомогнати с модерен инструмент“, казва Искра Джанабетска.
Именно от обратната връзка на преподавателите идва и едно от най-силните потвърждения, че моделът работи. „Те самите ни казват: ‘Изненадани сме колко много подобен формат успява да увлече децата по книгите и по четенето.’“

Въпросниците не просто проверяват дали една книга е прочетена. Те насочват към по-внимателно, осмислено четене. Ако детето е минало през текста по инерция, платформата го връща обратно към него. А децата, както тя се усмихва, „не обичат да губят“.
„Когато сгрешат, ‘Книговище’ им казва: ‘О, сега сгреши, следващия път прочети малко по-внимателно.’ И те наистина започват да внимават много повече.“
Детска медия, която превежда света на езика на децата
Две години след началото на „Книговище“ се появява и втората голяма линия в проекта - детската медия. Това е онлайн вестник, в който всеки ден излиза по една новина, написана така, че да обяснява света на разбираем и уважителен за децата език.
„Има такива медии в Европа и по света и те са изключително успешен инструмент за това да включваме децата от рано в разговора за света“, казва Искра Джанабетска.

Зад медията стои внимателно подбран екип, преминал обучение с главни редактори на детски медии от други европейски държави.
Главен редактор е журналистът, писател, издател и преводач Зорница Христова, а задачата пред екипа е специфична: не просто да опрости една тема, а да я „преведе“ така, че детето да може да я разбере, без да бъде подценено.
Именно затова детската медия се чете не само от деца. „Много родители и учители ни казват: когато ми е трудно да обясня нещо, вие ми помагате.“
Общността на четящите
„Общност на четящите има тогава, когато книгите започнат да присъстват в разговорите.“
Искра Джанабетска вярва, че децата имат нужда не просто да четат, а да споделят прочетеното - да се посмеят заедно, да обсъдят герой или ситуация, да говорят за въпросите, които една история е оставила след себе си.
„Когато попаднеш на хубава книга, съвсем естествено е да искаш да я споделиш с другите, да изговориш това, което е породило въпроси в теб.“
Именно затова „Книговище“ не се изчерпва с платформата. През последните години проектът се развива и чрез състезания, игри и живи формати, които превръщат четенето в споделено преживяване.

Вече пета поредна година в платформата се провежда национално състезание, което продължава цял месец и събира хиляди деца и класове от цялата страна. Само в първите два дни на тазгодишното издание са се включили над 1500 деца.
Паралелно с това се организират и междуучилищни отборни състезания на живо за ученици от 3. до 5. клас, посветени на теми като Европейския съюз, медийната грамотност и гражданското образование.
„Понякога излизат с толкова страхотни идеи, че общуването с децата е истинско вдъхновение“, казва Искра Джанабетска.
Именно от тези формати естествено се ражда и настолната игра „Всезнайко“ - семейна игра за обща култура, вдъхновена от наблюдението колко силно децата реагират на четенето, когато то е свързано с игра и сътрудничество.

Защо четенето остава незаменимо
В основата на цялата идея стои и едно по-широко убеждение: че книгите не са в конфликт със съвременните визуални формати, но четенето развива умения, които трудно могат да бъдат заместени от друг тип съдържание.
„Четенето като функционалност е съществено за развиването на мозъка“, казва Искра Джанабетска. Но отвъд това, книгите остават и един от най-силните източници на въображение.
„Ако децата упорито странят от четенето, след време ще им стане скучно и гледането на видео, защото няма да има ново интересно съдържание. То ще започне да се повтаря. Няма да има източник на въображение.“
Родителите като първи ориентир
В разговора тя неколкократно подчертава и ролята на родителите - като най-близката среда, в която детето изгражда отношението си към света.
Затова и една от важните задачи на „Книговище“ е да разсее притеснението, че електронната платформа означава просто още време пред екрана.
„Истината е, че децата прекарват много малко време в нашата платформа - и то смислено време“, казва тя. Един въпросник отнема между 5 и 15–20 минути, след което детето затваря устройството и се връща към книгата.
Така екранът не измества четенето, а го подкрепя.
Как изглежда „Книговище“ седем години по-късно
Седем години след началото на „Книговище“ равносметката не се измерва само в ръст на аудиторията, а в натрупано съдържание, развита функционалност и разширяваща се общност.

„Имахме по-големи амбиции за темпото, но устойчивото използване изисква време“, казва Искра Джанабетска. „В същото време като съдържание и инструменти постигнахме повече, отколкото си бяхме поставили в началото.“
Особено важна за нея е и друга страна на проекта - че „Книговище“ е създадено специално за българските деца и с грижа към българския език.
„Ще продължим да отстояваме качествения български език, защото чрез него изразяваме себе си - това е нашият майчин език.“
Най-голямата надежда за бъдещето е „Книговище“ да се превърне в естествен и ежедневен помощник за всеки учител в България - така, както Antolin е за много учители в Германия и Австрия.
„Нашата цел е ‘Книговище’ да се използва във всяко училище и учителите да знаят, че могат да разчитат на тези инструменти.“
А крайната цел остава същата като в началото: повече четящи деца, повече увереност в разбирането на света и повече смислени разговори около книгите.
Книговище накратко
Ако трябва да обясни с едно изречение какво е „Книговище“ на човек, който никога не е чувал за него, тя би казала така:
„Книговище е библиотека с много въпроси по различна детска литература. То е и медия, която говори на езика на децата.“
Но зад тази кратка дефиниция стои и нещо повече: опит да се изгради култура, в която книгите присъстват не като задължение, а като жива, споделена и вдъхновяваща част от детството.
А около празници като Великден този споделен момент става още по-осезаем - времето, прекарано заедно около трапезата, разговорите, историите и малките ритуали, които създават усещане за близост. Именно в такива моменти четенето естествено намира своето място - като още един начин да бъдем заедно.
Dr. Oetker е семеен бранд, който над 130 години помага на хората по цял свят да създават повече от моментите, които са наистина важни, и да ги споделят в компанията на вкусната храна.
Първата среща на марката с българските кулинари и семейства е през 1995 г. За този период Dr. Oetker се превръща в неизменна част от всяко домакинство.
„Малките жестове са от голямо значение“ е посланието на компанията. От създаването си Dr. Oetker България фокусира работата си около “малките“ неща, които ни свързват и събират, които ни правят семейство именно в онази част от дома - около трапезата. Кухнята е онова магическо място, където любимата торта не е просто десерт, а и грижа за другия. Не са нужни скъпи подаръци. Достатъчен е малък жест, но приготвен от сърце и с любов. Радостта е още по-голяма, когато е споделена, и е по-сладка в компанията на Dr. Oetker.
Всичко започва през 1891 г. в Билефелд, където младият аптекар Д-р Аугуст Йоткер прави своя пробив и пуска на пазара Bakin – бакпулвер, който е може да се използва у дома. Формулата на бакпулвера вече е съществувала, но единствен Д-р Йоткер съумява не само да формулира точното съотношение на съставките, но и да създаде смес, която може да се съхранява вкъщи. Това е било революция в домашното сладкарство, защото до преди това традиционният Гугелхупф – кекс, се е приготвял с много яйца и заради това е бил скъпо начинание.
Ванилената захар на Dr. Oetker e следващият продукт, който предприемчивият фармацевт пуска на пазара. Благодарение на малките кристалчета захар ароматът на ванилия се разпределя равномерно в целия сладкиш. Още една иновация стъпва преди 30 години в България - оригиналният пудинг на марката, който бързо се превръща в любим десерт на малки и големи с финия си вкус.
Dr. Oetker създава още няколко емблематични продукта, които свързваме с най-интимните, най-топлите и най-уютни моменти у дома. От маята, през небезизвестния Crème Ole, овесените каши Vitalis, специалния пудинг за бисквитена торта, до първата замразена пица, пусната на пазара в Европа, която е под световноизвестната марка Dr.Oetker.
Днес, с повече от 130 години история зад гърба си, Dr. Oetker продължава да е семейна компания, присъстваща в над 40 държави, а неуморният ангажимент към качество и иновации са я превърнали в един от най-разпознаваемите и предпочитани брандове за висококачествени добавки за домашно сладкарство и печене и в България, и по в света.

Хари Ешкенази и мисията да превърнеш класната стая в концертна зала с "Фортисимо в клас"
Наталия Мравова от TimeHeroes: Доброволците са сила, която рядко търси признание и публичност
Вяра Крушкова, която ни учи да обичаме прилепите или когато каузата те намира сама