Емисията новини на руската държавна телевизия в 15 часа. Първата и най-важна тема е посещението на Владимир Путин в завод в Челябинск. Глас зад кадър разказва кои цехове е разгледал държавният глава и какво е обсъждал с ръководството.
Следва информация за "специалната военна операция", както Русия нарича войната в Украйна.
Едва на седмо място в реда на емисията - около 6 минути след старта - водещият прочита кратка сводка от федералната затворническа служба, което дошла "малко преди началото на новините".
Алексей Навални е починал.
"Първи канал" не смята за нужно да покаже поне лицето му.
Не споменава кой е той и за какво се е борил. Не споменава защо се е намирал в затвора.
Как изобщо е попаднал там. Как мъж на 47-годишна възраст пада и умира по време на "разходка" в най-строгата наказателна колония на Русия.
"Провеждат се комплексни следствено-оперативни мероприятия за изясняване на всички обстоятелства", казва водещият.
И продължава с останалите теми.
Владимир Путин е на среща със студенти и работници от Челябинск и демонстрира отлично настроение.
Съобщено му е за смъртта на Навални преди около час (ако се съди по думите на говорителя на Кремъл Дмитрий Песков).
Въпроси към Путин по тази тема няма, не я повдига и той нито по време на срещата, нито след нея.
Държавната агенция ТАСС също вече е упълномощена да съобщи за смъртта на Навални и че на президента Путин "е доложено за случилото се от Москва".
В телеграфен стила ТАСС цитира думите на Песков, че се извършва проверка на смъртта по каналния ред, като добавя изявление на говорителя на външното министерство Мария Захарова, която нарича "саморазобличаващи се" осъдителните световни реакции.
Други коментари няма. Според независимия сайт "Агентство" депутатите от Държавната дума са получили директива от управляващата партия "Единна Русия" да не коментират смъртта на Навални.
Как реагира опозицията?
Михаил Ходорковски, който ръководи опозиционно движение зад граница призовава всички руснаци да излязат на президентските избори на 17 март и в бюлетината да впишат името на Навални, съобщава опозиционният телевизионен канал "Дожд".
Ходорковски прекара близо 10 години в затвора, след като си навлече гнева на Путин с критики срещу режима му още през 2003. За разлика от Навални, той все пак доживя да бъде "помилван".
Политикът Борис Надеждин, който беше единственият антивоенен кандидат за президент (и не беше допуснат до участие във вота), каза, че се "моли информацията за смъртта на Навални да не се окаже вярна".
"Алексей е един от най-талантливите и смелите хора в Русия, които познавах," казва той.
Журналистът и носител на Нобелова награда Дмитрий Муратов заяви пред Ройтерс, че "лошите условия в затвора са довели до "убийството" на Навални".
"Познавах Алексей от години и го обичах, той беше невероятна личност. Един от най-oстроумните хора, които съм виждал, шегуваше се дори от затвора и наистина ми е трудно да повярвам, че вече не е между живите, защото той беше изпълнен с живот," казва пред BBC руският писател Борис Акунин, който от 2014 г. живее в изгнание във Великобритания и Франция.
От редакцията на сайта "Медуза" написаха писмо, в което се сбогуват с Навални.
"Умря Навални. Това е най-лошото. Но то не ни парализира. Изпитваме ярост. И ще запомним този ден до най-малките подробности, за да не може тази ярост никога да не ни напусне.
Личната отговорност за смъртта на Навални носи човекът, обявил себе си за президент на Русия. Путин уби Навални.
Навални ни помогна да намерим вярата, с която да преживеем тези, които взеха властта в Русия и да разрушим онова, което остава от тази власт.
Вярата на Навални беше в бъдещето. Нашата вяра е в бъдещето. То зависи само от нас. От това, което правихме, правим и ще правим.
Навални живя като герой. И умря като герой. Показа, че даже и този, който няма никаква власт, може да преобърне света.
Навални се присмиваше на злото и никога не се отчайваше. И сам би се разсмял, ако прочета тази траурна реч.
Благодаря, Алексей.
Битката между доброто и неутралитета още не е приключила."
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: