Как руската преса използва ареста на Дуров, за да отклони вниманието от Курск Снимка: © Getty Images

Лицето на основателя на Telegram Павел Дуров измести снимката на Владимир Путин в руския печат. Арестът на Дуров във Франция доминира заглавията в руската преса, въпреки че случващото се в Курск и напредването на украинската армия на руска територия е далеч по-важно и значимо събитие.

Основният наратив, който близките до Кремъл медии повтарят, е, че задържането на Дуров е политически мотивирано, тъй като Telegram се използва активно от руската армия, докато води войната си срещу Украйна.

Руските медии вече използват ареста на Дуров и за да подсилят опорната точка, че "Западът вече се отнася лошо към всички руски граждани".

Тезата ясно фигурира в „Комсомолская правда“: За Запада вече не съществува понятие като „добър руснак“.

Павел Дуров е основател и собственик на платформата Telegram, която се използва активно и от руска, и от украинска страна.

Под заглавие: “Ударът по Telegram заплашва да се превърне в удар срещу Русия“ "Новая Газета" пише, че с ареста на Дуров западното разузнаване може да получи достъп кодовете за криптирани съобщения в платформата.

"Задържането във Франция на 39-годишния „Зукърбърг от Русия“ – Павел Дуров е едно от най-важните и мистериозни международни събития. Освен всичко друго показва колко важен е Telegram и неговият основател, който държи кодовете за криптиране на съобщения. Въпреки цялото напрежение, на което е бил подложен, той не ги е предал на никого. Поне това твърди Дуров", отбелязва изданието и допълва, че "независимо от причините, поради които е арестуван, при всички случаи са замесени и големи политици", без да представя каквито и да било доказателства в тази посока.

Подобна е и версията на „Комсомолская правда“, според която "истинската цел на (Еманюел) Макрон и компания е да получат достъп до конфеденциална информация, най-вече за Русия, която те с удоволствие ще споделят с американците". Отново доказателства в тази посока не са представени.

Вместо това изданието пише, че "Русия трябва бързо да създаде своя собствена мрежа за съобщения" и това е трябвало да стане много отдавна.

Според руската държавна преса "нашите врагове мечтаят да стигнат до масивите информация в нашите чат канали в Telegram или просто да блокират платформата за руски потребители, което включва и военните", пише „Московски комсомолец“.

Всъщност нарастващата популярност на Telegram предизвика внимателен контрол от страна на няколко държави в Европа, включително и Франция, във връзка с опасения за сигурността и нарушаването на сигурността на личните данни.

Френският информационен канал TF1 цитира в неделя следовател, който нарича "Telegram развъдник за криминален контингент".

"В платформата има много акаунти, свързани с организираната престъпност. Най-опасните престъпници използват "Telegram и за обмен на детска порнография. В нея терористите свободно планират и координират действията си”, казва той.

Затова и френски медии не изключват възможността на Дуров да му бъдат повдигнати обвинения в съучастие в трафик на наркотици, разпространение на педофилско съдържание, пране на пари и други.

„Комерсант“ също допуска, че арестът е в отговор на отказ от страна на милиардера да съдейства на френските власти в битката срещу тероризма, педофилията и разпространението на наркотици в Telegram.

Но цитира позиция на платформата, според която било "абсурдно да се твърди, че платформата или нейният собственик са отговорни за злоупотребите при ползването ѝ".

Павел Дуров напуска Русия през 2014 г., след като губи контрола над предишната си компания - "ВКонтакте", заради отказа си да предаде данните на украинските протестиращи на руските служби за сигурност. Павел Дуров живее в Дубай и има гражданство на Обединените арабски емирства и Франция.

Кой е Павел Дуров - Арестуваният основател на Telegram


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Великобритания и Франция ще представят план за прекратяване на бойните действия в Украйна (Обновена)

Зеленски получи топло посрещане във Великобритания след скандала в Белия дом

17:32 - 02.03.2025
Важно днес

“Левски” съсипа червения празник с гол в последната секунда във Вечното дерби

До 90 мин. ЦСКА водеше с 2:0, но не успя да победи

15:55 - 02.03.2025
Еврото - въпроси и отговори

Какво ще стане със заплатите, ако се приеме еврото?

15:32 - 02.03.2025
Важно днес

Нелепо паркирана полицейска кола блокира трамваи в центъра на София

По случая е започнала проверка в МВР

13:55 - 02.03.2025
Важно днес

Хиляди блокираха Ниш за 18 часа в един от най-масовите протести в Сърбия

Протестите в Сърбия не стихват четвърти месец

11:29 - 02.03.2025
Важно днес

Израел прекъсна доставките на хуманитарната помощ за Газа

Първата фаза на примирието изтече в събота, а "Хамас" отказва удължаването ѝ

10:12 - 02.03.2025
Важно днес

Ограничения в движението заради мача "Левски-ЦСКА" в София

Организацията на трафика ще става по преценка на полицията

09:47 - 02.03.2025
Спорт

Най-чаканият мач на стадион “Диего Марадона” завърши без победител

Троен възел на върха в Италия

21:20 - 01.03.2025
Бизнес

Турска компания купува ключово златно находище в България

Turker Mining ще придобие 100% от собствеността на проекта "Розино"

20:39 - 01.03.2025