Как светът се научи да се усмихва Снимка: © Lacalut

Ако надникнем в огледалото на историята, ще видим, че усмивката винаги е била символ на здраве и увереност - дори когато е била извън обичайните културни норми. През различните епохи лошото състояние на зъбите е довело до създаване на традиции и табута, породени не от изтънченост или мода, а от реални здравословни проблеми.

Преди откриването на флуорида, болестите, недохранването и липсата на медицинска помощ превръщали усмивката в болезнена територия. Кариесите се разпространявали бързо, венците кървели, а лошият дъх бил нещо обичайно. Болестите на тялото често започвали първо в устата.

Още в Древен Египет се изработвали примитивни мостове и шини от златни жички, които фиксирали болните и натрошени зъби. В Древен Рим пък черните зъби се наложили за „изискани“ и за това спомагала употребата на специфични растения и козметични багрила, които „благородно“ потъмнявали емайла.

Във Викторианска Англия жените покривали устата си с ветрило или ръка – не от свян, а от срам, заради състоянието на зъбите си. Така в аристократичните среди усмивките ставали сдържани, почти табу.

Във Франция перуките и пудрата прикривали следите от сифилис, скорбут и недостиг на витамини, но нищо не можело да прикрие гниещите зъби, резултат от болестите на тялото. Дори кралски особи като Луи XIV страдали от хронични зъбни болки – една от малкото болки, които статутът не можел да премахне.

Затова и усмивките отсъствали и от картините на изкусните майстори. Те били заменени от изяществото на словото – естетична езикова компенсация.

Докато в Европа се борели с кариесите и болката, в Япония жените от висшето общество целенасочено боядисвали зъбите си в черно (охагуро) – знак за зрялост, вярност и естетика. В Южна Америка пък започнали да „ремонтират“ зъбите си със злато и седеф – не толкова за красота, а за прикриване.

С времето тези инкрустации се превърнали в белези на статус, но първоначално били средство за прикриване на щетите в устата. Зъбните инкрустации, днес възприемани като дентален фолклор, били начин за преодоляване на болестта и възстановяване на достойнството.

Революция на 100 – историята на една марка

Едва през последното столетие, с напредъка на науката и медицината, усмивката започва да се освобождава от болката и срама. Дотогава стоматологичните терапии били фокусирани върху съхранението на наличните зъби и възстановяването на вече увредените. Промяната в подхода към предотвратяване на заболяванията на зъбите и венците идва едва през 20-ти век с откритието на флуорида и неговото приложение за укрепване на зъбния емайл.

Когато Lacalut се ражда през 1925 г. от фармацевтичната компания Boehringer & Sohn Ingelheim, светът на стоматологията е далеч от съвременните стандарти. Зъбоболът продължава да съпътства ежедневието, кариесите се лекуват късно, а заболяванията на венците са били подценявани. За първи път Lacalut предлага решение, което не е просто реакция на проблем, а същинска революция в начина на мислене и подхода към здравето в посока превенция – зъбен прах с патентования от компанията алуминиев лактат.

Тази активна съставка намалява възпалението и кървенето на венците. Това поставя началото на едно дълго пътуване, през което се променят както стоматологичните грижи, така и отношението към здравето на зъбите.

Следвоенните години носят значителни промени в медицината, и в частност в стоматологията. През този период се наблюдава изключително бързо разширяване на образованието за устна хигиена, започват кампании за миене на зъби и въвеждането на флуорните технологии.

Lacalut активно отговаря на новите изисквания с пасти, които не само почистват, а и лекуват. Пастите с флуор стават основен елемент в борбата с кариесите, а марката започва да разработва нови формули, които стягат венците, намаляват чувствителността и защитават от заболявания.

Тогава грижата става лична, а усмивката – визитна картичка

Можем да кажем, че към края на 20-ти и началото на 21-ви век здравето на зъбите вече не е само въпрос на профилактика и лечение, а се превръща в символ на самочувствие и естетика. Най-накрая усмивката излиза извън пределите на стоматологията и става част от социалния статус с обратен знак на този от миналото. Да се усмихваш вече е секси, а усмивката се превръща в символ на психично здраве и лекота на битието.

Lacalut става пионер и в новите потребности, като започва да предлага продукти за избелване на зъбите, против пародонтоза, за чувствителни зъби, както и пълна гама от грижа за устната кухина. Пастите за зъби и вода за уста на Lacalut вече са част от ежедневието на милиони хора по света – от Европа до Азия и САЩ, разпространени в над 50 държави, защото усмивката вече е избор, не само реакция.

Воден от тази осъзнатост, която постепенно променя възприятията за стоматологичната грижа не само като здравна норма, но и като превенция и естетика, Lacalut поставя акцент върху научните изследвания, инвестирайки в десетки клинични проучвания, които редовно се публикуват в престижни стоматологични списания. Това потвърждава не само ефикасността на продуктите, но и тяхната безопасност и иновация – лукс, който не всеки на пазара може да си позволи и който гарантира лоялност и ангажимент към клиентите и техните бляскави усмивки.

До днес, когато Lacalut празнува своето вековно съществуване. Това не е просто юбилей, а и признание за дългогодишната отдаденост към качеството и иновациите. Марката продължава да развива нови формули, включително за чувствителни зъби, решения срещу пародонтоза и избелващи продукти.

Lacalut продължава да бъде лидер в грижата за устната хигиена, като същевременно активно работи с водещи стоматолози и клиники, за да предлага още по-ефективни и персонализирани решения.

Това, на което марката остана вярна в тези 100 години, е качеството, фокусът върху здравето и уважението към потребителя. Въпреки, че преминава през световни войни, технологични революции и глобални пандемии Lacalut следва една мисия: да пази усмивките на хората, независимо от промените в света около нас.

Мисия, в която Lacalut е верен партньор вече 100 години.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Изтича крайният срок за подаване на данъчни декларации

Към момента годишни данъчни декларации са подали над 727 000 души

13:03 - 30.04.2025
Важно днес

Бивш член на ВСС от квотата на ДПС става заместник на Сарафов

Кадър на правния факултет на ЮЗУ е новият зам.-главен прокурор

12:48 - 30.04.2025
Важно днес

Димо Алексиев е бил "видимо неадекватен", когато го задържат зад волана

Трима полицаи свидетелстваха за ареста на актьора пред съда

12:15 - 30.04.2025
Важно днес

Борисов приписа на Радев слух около F-16 и заплаши с уволнение шефа на ВВС

Президентът му каза, че ще трябва да "развърже кесията", за да може F-16 да лети

12:00 - 30.04.2025
Важно днес

В София няма да има синя и зелена зона на 1 и 6 май

1 и 6 май са официални почивни дни

11:06 - 30.04.2025
Важно днес

Арестуван е директорът на митницата в Пловдив

Според БНТ се разследва покровителстване на канал за контрабанда на цигари

11:02 - 30.04.2025
Текстове от партньори

От Finlandia с любов, за един soooooo fine живот

„It’s Soooooo Fine“ прегръща идеята за удоволствие без напрежение

10:30 - 30.04.2025
Важно днес

Десетки ранени при нови руски удари в Харков. Тръмп още вярва в "мира" на Путин

Малко по-рано говорител на Държавния департамент допусна, че САЩ може да се оттеглят от преговорите за мир, ако няма напредък

10:30 - 30.04.2025
Важно днес

Премиер и прокурор откриха, че BG-ALERT не работи. МВР има 10 дни да се поправи

Сарафов заговори за "престъпление", а Желязков - че след 10 дни "няма прошка"

10:08 - 30.04.2025