Какво пише в коалиционното споразумение, което ГЕРБ предложи на ПП - ДБ (Обновена)

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


ГЕРБ официално представи споразумението за съвместно управление, което предлага на партньорите си от ПП-ДБ.

То предвижда след ротацията Мария Габриел да бъде министър-председател и да заеме поста и на външен министър, докато Николай Денков да бъде вицепремиер и министър на образованието.

В документа е описано как точно ще се случи ротацията, както и са разписани по какъв начин и кои регулатори ще бъдат запълнени.

Сред акцентите на споразумението са:

  • ГЕРБ иска пълен мандат на 49 Народно събрание.
  • Ротацията след декември 2024 г. вече ще е през 15 месеца
  • За останалия период до април 2027 г. обаче няма ясно определени кандидати за министър-председател - това се оставя на преценката на лидерите на ГЕРБ и ПП-ДБ. С други думи, след 9 месеца, премиер може да не бъде отново акад. Николай Денков.
  • Иска се разделение на министерствата поравно между ГЕРБ и ПП-ДБ, като всеки министър ще може да назначава шефове на подчинени агенции, но другата партия има право да определя техни заместници.
  • ГЕРБ искат ДПС да участва при избора на КЗК, Висш съдебен и Висш прокурорски съвет, включително в инспектората към ВСС, за да се гарантира законовото изискване за квалифицирано мнозинство. и искат да им бъде разрешено да ползват гласовете на ДПС за "плаващи мнозинства", когато не са на едно мнение с ПП - ДБ.

Устойчивите публични финанси са на първо място в исканията им за нова законодателна програма.

Но "висш приоритет" на управлението са "усилията по протичащата реформа в съдебната власт", с промените в Закона за съдебната власт и приемане на Закон за отнемане на незаконно придобито имущество.

"Дебатът по темата за службите за сигурност следва да бъде проведен... в рамките на Съвета по сигурността към МС, а не в ТВ студиа", пише в документа.

Изглежда обаче ГЕРБ не поема ангажимент за промяна на законодателството, с която да се отнемат правомощията на президента при назначаването на шефовете на ДАНС, ДАР, НСО, както искаше Атанас Атанасов. Говори се само, че няма да се допусне "съгласуване или определяне на кандидати за ръководители на службите с партиите".

Ето пълния текст на споразумението:

Важно днес

САЩ потвърдиха – над Иран е свален техен изтребител, единият пилот е спасен

Самолетът е F-15E Strike Eagle – двуместен изтребител, използван както за въздушни, така и за наземни удари

20:27 - 03.04.2026
Важно днес

Музеят „Уфици“ във Флоренция е станал жертва на хакерска атака

Случаят прерасна в политически спор за защитата на културните институции в Италия

19:47 - 03.04.2026
Кино и сериали

Лора Дърн ще изиграе журналистката, разкрила случая „Епстийн“, в нов сериал

Сериалът ще проследи разследването на Джули К. Браун, довело до арестите на Епстийн и Гислейн Максуел

18:34 - 03.04.2026
Важно днес

„Полумаратон София“ ще се проведе в неделя с три трасета

Въвеждат временна организация на движението в центъра на града

17:48 - 03.04.2026
Спорт

Григор Димитров игра на гладиаторска арена, но загуби с “внезапна смърт”

Интересно начало на сезона на клей

17:33 - 03.04.2026
Важно днес

Жена опита да ограби банка в София с пистолет играчка

Дни по-рано жената успяла да открадне 3100 евро от офис за разплащания

17:28 - 03.04.2026
Важно днес

МВнР препоръчва на българските граждани да напуснат Кувейт

Евакуация по въздух е възможна само през Саудитска Арабия

16:33 - 03.04.2026
Важно днес

Три оставки в кабинета "Мицотакис" заради дело на Лаура Кьовеши

Скандал с незаконни земеделски субсидии доведе до трус в гръцкото правителство

16:08 - 03.04.2026