"Путин обвини България и Румъния за войната в Украйна" - подобни заглавия могат да бъдат срещнати в няколко български медии, които цитират изказване на Владимир Путин от пропаганден филм, излъчен по руските телевизии по повод 25 години от встъпването му в длъжност като президент.
Българското Външно министерство излезе и с позиция (след тази на Румъния), в която осъжда опита на Русия да "прехвърли отговорността за започването на незаконната и непровокирана война в Украйна върху други държави, включително България" като неприемливи действия и "груба манипулация на фактите".
Статиите се позовават на румънски публикации по повод филма "Путин 25 години" - но във видеото има един важен нюанс.
Путин действително споменава натовските бази в България и Румъния, но думите му са от архивен запис от 2007 г. в прочутата му реч пред Мюнхенската конференция по сигурността.
Тогава той дава първия си сигнал за пълен обрат във външната политика на Русия срещу НАТО, ЕС и САЩ:
"НАТО придвижва своите фронтови сили към нашите държавни граници. В България и Румъния се появяват т.нар. леки американски предни бази с по 5000 души във всяка. И ние имаме справедливото право да попитаме откровено - срещу кого се прави това разширение?"
Този запис от речта е подбран във филма от 2025 г., докато водещият на интервюто с Путин го пита "кога разбрахме, че т.нар. (западни) партньори не са ни партньор".
Руският президент му отговаря, че от самото начало на 21 век му станало ясно, че "нашият геополитически противник действа много коварно - казва едно, а прави нещо съвсем друго".
Според Путин - Западът подкрепял фундаменталисти и сепаратисти в кавказките републики на Русия, докато третира същите групи като терористи в Близкия Изток. В прочита на Путин - това се случвало заради желанието Русия да бъде разпарчетосана, което той не можел да допусне.
"Русия или ще бъде независима и суверенна, или няма да я има изобщо. Това послание исках да предам на нашите партньори тогава (през 2007 г.). Говорих на колегите с надежда, че ще чуят и някак ще коригират своето отношение към Русия. Но за съжаление това не беше чуто. Тоест - всички го чуха, само че не реагираха така, както трябва. В крайна сметка това доведе и до днешните трагични събития в украинското направление", казва на финала на тази част.
Как точно си представя Путин "правилната" реакция на Запада?
Условията на Русия три месеца преди инвазията в Украйна засягаха директно всички източноевропейски държави, приети в НАТО.
Едно от изискванията беше "САЩ и НАТО да не разполагат допълнителни войски и оръжия извън държавите, в които те са се намирали през май 1997 г. (т.е. преди приемането на Източна Европа в блока) освен при извънредни случаи и със съгласието на Русия и членовете на НАТО".
България и Румъния се присъединиха към Алианса през 2004 г., пет години по-рано влязоха Полша, Чехия и Унгария.
Отговорът на Румъния и България: Единствената държава, която застрашава регионалната сигурност в Европа, е Руската федерация
Филмът за Путин провокира политическа реакция първо в Букурещ на фона на сътресенията в страната около съмненията за руска намеса в президентските избори.
Digi24 цитират говорител на Министерството на външните работи на Румъния Андрей Тарня, който казва, че присъединяването на страната към НАТО е суверенната воля на гражданите на Румъния и на съюзническите държави:
"Румънското членство в НАТО не поставя заплаха за сигурността на когото и да било. Това е ясно и доказуемо. Президентът Путин използва едни и същи познати наративи, които му служат като претекст за бруталната война на анексиране. Единствената държава, която застрашава регионалната сигурност в Европа, е Руската федерация чрез незаконната и непровокирана война, белязана от множество военни престъпления срещу цивилното население на Украйна и подсилвана от руската кампания за дезинформация и пропаганда срещу ЕС и НАТО".
Българското Министерство на външните работи реагира няколко часа по-късно:
"Опитите на Руската федерация да прехвърли отговорността за започването на незаконната и непровокирана война в Украйна върху други държави, включително България, са напълно неприемливи и представляват груба манипулация на фактите.
Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение, основано на волята на българските граждани и на легитимни демократични процеси. Това решение е продиктувано от стремежа на България към трайна сигурност, стабилност и мир в регионален контекст. Засилването на сдържащия потенциал на страните членки е насочено към защитата на съюзническата територия, не е заплаха за никоя друга държава и е в пълно съответствие с международното право.
България остава твърдо ангажирана със своите съюзнически задължения в рамките на НАТО и с принципите на Европейския съюз. Ще продължим да защитаваме нашия суверенитет, сигурност и демократичен избор, както и да работим за укрепването на международния правов ред, основан на правила".
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: