Йоаким Каламарис: Мозъкът на схемата "Нотариуса" е Велимир Атанасов

Гръцкият бизнесмен Йоаким Каламарис описа адвоката Велимир Атанасов като "мозък" на групировката за търговия с влияние около убития Мартин Божанов - Нотариуса.

Каламарис е един от хората, подложени на прокурорски проверки и е бил с повдигнато обвинение от Софийската районна прокуратура, само защото е станал посредник в имотна сделка на гръцката "Данаос девелопмент". Цялата схема беше описана от управителя на дружеството пред "24 часа", като тя въвлича действащи и бивши държавни служители на високо ниво.

Каламарис твърди, че съдружникът на Божанов Атанасов е имал интимна, а не просто приятелска връзка с досегашния районен прокурор на София Невена Зартова - нещо, което тя отричаше в своите публични изяви.

Той обаче цитира конкретен ден и хотел, за който има информация, че Зартова и Атанасов са отсядали в една стая - вила "Чинка" на 22 януари 2022 г.

"Ако иска, може да ме съди за клевета или да се провери от регистрацията в хотела. Време е тези хора да престанат да се крият. Цялата съдебна гилдия знаят за аферата между Зартова и Атанасов", каза той.

Йоаким Каламарис посочи и конкретен заместник-районен прокурор - Борислав Георгиев - когото той смята за отговорен за злоупотреба с власт, след като е задействал тежки мерки за неотклонение срещу него и партньорите му (гаранции от 100 000 и 50 000 лв.).

Сигналът от Велимир Атанасов срещу гръцките инвеститори е бил подаден директно на Георгиев в СРП. Въпросният прокурор и трима негови колеги подадоха оставка в сряда, като обявиха, че се разграничавали от дейността на Невена Зартова като техен административен ръководител.

"Правилно, обаче късно направено", каза Каламарис. "Днес ще бъде решено от главния прокурор дали те ще останат или не - но призовавам поне Борислав Георгиев да бъде отстранен".

Той разказа, че част от хората, които са опитвали да изнудват него и управителя на "Данаос", са им внушавали, че прокурорът Георгиев е имал хазартна зависимост - затова са поискали от тях рекет, с който да му платят да прекрати разследването.

"Ако това е така или не - не е лошо да се провери. Но ако е така, този човек не бива да е там (в СРП)", каза Каламарис.

Той призова и за "сериозно пречистване" в Апелативна прокуратура - София, защото е имало опит за намеса и от страна на ръководителя ѝ Радослав Димов.

"Срещу холдинга имаше 12-13 дела, които са загубени. Просто холдингът реши да не отвърне, но е време и това да се случи. Слава Богу, направихме жалба на по-високо ниво - Софийска градска прокуратура, и тя отмени всички (мерки)", каза той.

Според Йоаким Каламарис - единственият човек в правителството, който е обърнал внимание на казуса, е бил тогавашният служебен вътрешен министър Бойко Рашков (от интервюто стана ясно, че срещата им е станала през лятото на 2021 г., когато и Ивайла Бакалова е сигнализирала за групировката на Нотариуса).

От страна на Министерството на финансите е последвало "не само пълно мълчание, а само проверки".

По думите му, в дъното на скандала стои търговец на горива, в чието съседство е трябвало да се построи проектът за нов жилищен комплекс.

"Вие виждате как съмнителният бизнес в България може да се смеси със здравия бизнес. Тези хора нямат граници", каза той.

Каламарис се учуди как е възможно две седмици след убийството МВР още да не е открило всички криминални регистрации и евентуални връзки на Божанов със службите за сигурност.

Всичко, което трябва да знаем за Мартин Божанов - Нотариуса


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Русия е ударила сградите на ЕС и Британския съвет в Киев. Европейските лидери осъдиха атаката

Служителите от делегацията на ЕС в Киев са в безопасност, но по сградата има нанесени сериозни щети

12:13 - 28.08.2025
Важно днес

Обвиняемият по делото "Митници" Паскал беше отведен за първи разпит в Антикорупционната комисия

Адвокатът на другата обвиняема - Петя Банкова, очаква затваряне на делото след връщането на Паскал

11:45 - 28.08.2025
Важно днес

Катастрофа затвори участък от АМ "Хемус". Трима души са пострадали

Млад шофьор е в много тежко състояние, а други две жени са пострадали при инцидента

11:14 - 28.08.2025
Важно днес

САЩ ограничават срока на студентските визи на фона на спад в броя на чуждестранните студенти

Администрацията на Тръмп планира ограничения за студентските визи (F) и тези за културен обмен (J)

10:35 - 28.08.2025
Важно днес

Държавата глоби Ryanair с 10 000 лева заради сваленото от борда дете в инвалидна количка

Гроздан Караджов иска 10 пъти по-високи глоби за авиокомпании при нарушения

10:00 - 28.08.2025
Важно днес

Големите вериги ще обявяват всеки ден цените на 100 типа продукти след Нова година

Задължението важи за всеки магазин от верига, въпреки че нарушава правилата за конкуренция

09:12 - 28.08.2025
Важно днес

14-годишно момиче е сред жертвите на масирана руска атака срещу Киев

Стотици хора са намерили подслон в спирките на метрото в града

07:36 - 28.08.2025
Важно днес

Две деца са убити и най-малко 17 са ранени при масова стрелба в училище в Минеаполис

Инцидентът е четвъртата стрелба в рамките на 24 часа в района на Минеаполис

19:48 - 27.08.2025
Живот

Спор заради скоба в София завърши със сбиване и арест на служител на Градска мобилност

От ЦГМ осъдиха агресията, но твърдят, че служителят им е бил "провокиран"

19:05 - 27.08.2025