Популярният японски моден дизайнер Кансай Ямамото, известен с това, че обличаше звезди като рок иконата Дейвид Боуи, почина на 76 години. Смъртта му е настъпила на 21 юли, съобщи в профила си в Instagram неговата дъщеря Мирай.
През февруари Ямамото бе хоспитализиран, след като бе диагностициран с левкемия. Той загуби битката с болестта и „напусна този свят с мир“ в присъствието на семейството му, каза неговата дъщеря.
Един от пионерите в модния дизайн стана истинска легенда заради създадените от него авангардни облекла с ярки нюанси, които не зачитат половите норми.
The legendary Kansai Yamamoto passed away today at the age of 76. While not critically acclaimed like his contemporaries Rei Kawakubo & Yohji Yamamoto, Kansai was a behemoth in his own right: spearheading a movement of fantasticism that inspired a generation of fashion design. pic.twitter.com/4KTO8Iai2p
— THE CASUAL (@TheCasual_co) July 27, 2020
Кансай Ямамото е роден в съседния на Токио град Йокохама през 1944 г. Започва кариерата си като асистент на друг известен дизайнер на костюми - Юнко Кошино. Скоро след това обаче младият специалист започва да гради своето собствено име, излизайки от нормите на модата.
„Естетиката на Япония е световен стандарт – точно това исках да докажа“, казвал е неведнъж Ямамото.
Кансай дебютира като дизайнер в Лондон през 1971 като първият японец, организирал модно шоу в британската столица. Колекцията му е впечатляваща и му носи световна слава, както и изграждане на дълги приятелства с Елтън Джон, Стиви Уондър и Дейвид Боуи. Последният носи дрехите на Ямамото по време на известния си тур „Aladdin Insane“ от 1972-1973 г.
Японският дизайнер показва колекциите си още в Токио, Ню Йорк и на Седмицата на модата в Париж от 1974 до 1992, пише в сайта на компанията му Kansai Yamamoto Inc.
Дизайнът на облеклата на Ямамото често се характеризира с вградени елементи от японската култура. За Дейвид Боуи този стил е повече от мода и рок легендата се обличаше с наметало с канджи - китайските йероглифи, които се използват в модерната японска писмена система.
„Намирах за шокиращо красива естетиката на Дейвид и интереса му да преодолее половите граници чрез дрехите“, споделя Кансай пред The Cut през 2018, цитиран от Japan Times.
Дизайните на японеца, които най-често хващат окото, обаче са тези с наситени цветове и ярки мотиви. Именно те го отличават от останалите му сънародници, залагали на минимализма.
Като продуцент на модни събития Ямамото е най-известен с „Kansai Super Show Hello! Russia“ на Червения площад в Москва през 1993 г. На него се полага и откриването на Световното изложение в японския град Нагакуте 12 години по-късно.
„В моите очи баща ми беше не само енергична душа, с каквато светът го познава, но бе и грижлив, мил и нежен човек“, сподели дъщерята на Ямамото.
„Докато се бореше със своята болест, винаги оставаше позитивно настроен, никога не изгуби страстта си към креативността. Беше силно решен да се възстанови и да се завърне напълно зареден с енергия, за да ви види отново“, обявиха от компанията на Кансай.
Мотото на Ямамото е „човешката енергия няма граници“. Близките му споделиха, че го е спазвал до самия край на живота си и се е борил без значение колко трудна е била ситуацията.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: