Кметица на район "Западен" в Пловдив: "Хвърлят кал, безпочвени обвинения и празни приказки"  Снимка: © БНР

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Кметът на район "Западен" в Пловдив Тони Стойчева отрече намеците на доскорошните си съпартийци от "Люлин" и "Младост" за предполагаем корупционен интерес на фирми от ПП в обществени поръчки под нейно ръководство.

Пред БНР Стойчева заяви, че никога не ѝ е оказван натиск от страна на партийното ръководство за възлагане на договори или за назначаване на консултанти.

Тя отрече и да има множество поръчки за фирми, споменавани в изтеклия запис от разговора между Никола Барбутов и Георги Тодоров (районен кмет на "Люлин").

Стойчева обвини отцепилите се районни кметове от София в това, че "хвърлят кал, безпочвени обвинения и празни приказки" срещу нейната администрация, в опит да потвърдят собствените си твърдения за корупция.

"Една фирма - Марибор строй - е спечелила една обществена поръчка за 138 000 лв. с ДДС за основен ремонт на една млечна кухня.

"Поръчката беше пусната в централния регистър, тя беше отворена и тъй като нямаше особено много кандидати, се наложи да удължим срока. Разпространихме във всички медии информация, че сме обявили обществена поръчка и за съжаление на нея се явиха две фирми", каза тя.

  • "Марибор строй" е собственост на бившия общински съветник от Неделино Борислав Беширов, който беше представител на ПП. Неговото име беше споменато в записа с гласа на Барбутов, където той коментира, че фирмата "помага" на ПП и насърчава районния кмет на "Люлин" да осигурява "добри условия да бачкат".
  • Барбутов казва още, че на "Боби" са предлагани 16 обекта в София, от които той е избрал четири. Не се споменаваше нищо за негова дейност извън столицата.
  • Регистърът на Агенцията за обществени поръчки показва, че същата фирма е участник в общо 18 договора за строителство и ремонти в цялата страна между 2021 и 2024 г.
  • Най-скъпата от тях е за 5,9 млн. лв. в район "Люлин" и е възложена през септември 2023 г., т.е. от предходната администрация в София, като е дадена на консорциум (за строителстсво на спортна зала).
  • "Марибор строй" има и друг договор в Пловдив, за ремонт на гимназията "Пейо Яворов", който е възложен през ноември 2023 г. от централната община, управлявана от ГЕРБ. Цената: 5,15 млн. лв.

Според Тони Стойчева - "Марибор строй" е избрана от пловдивския район "Западен" за ремонта на млечната кухня, защото втората кандидатствала фирма е подала документи със сгрешени технически спецификации и те не са били отстранени в дадения срок.

Стойчева твърди, че се е запознала с Борислав Беширов при подписването на договора, а не по-рано.

"Аз нямам никакви притеснения - и прокуратурата да дойде да провери - всички обществени поръчки са прозрачни, възложени са на най-ниската цена и нямам никакви притеснения за това. Всеки има право да има фирми и да членува в партии. Не виждам нищо нередно. Ние две седмици се молим на фирмите да се включат и да участват, защото няма кандидати", каза още тя.

Същата "Марибор строй" е кандидатствала за саниране на жилищна сграда в района, но е класирана на шесто място от общо седем кандидати и няма договор.

Районният кмет от Пловдив разкритикува бившите си колеги за това, че са решили да "стрелят напосоки и да въвличат други хора от партията" в активно мероприятие, без да имат доказателства за твърденията си.

"Не съм се запознавала с тях (районните кметове на Люлин и Младост), за да знаят как аз работя и какво правя. Няма нито "фирми", нито някакви огромни материални интереси, за да говорим за каквито и да е съмнения за корупция", коментира още тя пред БНР.

Политика

България не подкрепи новия трибунал в Хага срещу Владимир Путин

Само 4 държави от ЕС - вкл. Унгария и Словакия - са против

16:37 - 15.05.2026
Важно днес

Иво Христов ще отговаря за допуска до класифицирана информация

Румен Радев лично ще следи работата на службите ДАНС, ДАР и ДАТО

15:57 - 15.05.2026
Спорт

Алекс и Симеон Николови ще играят в един отбор от следващия сезон

Двете най-големи звезди на българския волейбол ще са заедно и на клубно ниво

15:46 - 15.05.2026
Култура

Мисирков и Богданов за „Пътуващият паметник“: Понякога за свободата се заплаща с живота

Българската граница още пази премълчани истории

15:45 - 15.05.2026
Важно днес

7 години по-късно - шефът на "Русофили" е оправдан по делото за шпионаж

Николай Малинов печели на първа инстанция

15:19 - 15.05.2026
Важно днес

Ивайло Мирчев е бил нападнат при спор за паркиране

Мирчев е подал сигнал до полицията след скандала

15:06 - 15.05.2026
Важно днес

Абровски основа Клуб на бившите министри с Георги Тахов и Мирослав Найденов

Земеделските министри в последните 30 години ще се събират ежемесечно, за да обменят експертните си мнения

14:11 - 15.05.2026
Политика

Марко Рубио похвали България за подкрепата преди войната в Иран, но постави НАТО под въпрос

Рубио включи София сред партньорите на САЩ, които не са отказали съдействие

13:09 - 15.05.2026