Компенсации за бизнеса заради скъпия ток ще има за 2022 г., за 2021 - само при актуализация на бюджета

Служебният премиер Стефан Янев обяви пакет от мерки за овладяване на кризата с поскъпването на тока за бизнеса. Той заяви, че за бизнес потребителите ще има компенсации от порядъка на 50 лева за мегаватчас изразходена енергия.

„Разработена е схема съвместно с КЕВР. Компенсациите ще бъдат заложени в бюджета за 2022 г. Възможно е следващото Народно събрание да прецени, че е нужна актуализация и за тази година, за да може компенсациите да важат и за декември. Разплащането в този механизъм трябва да стане през държавния бюджет”, обяви Янев на пресконференция в Министерски съвет.

„Без актуализация преразпределението няма да се случи за месец декември. Но за 2022 ще заложим този механизъм да бъде валиден за първите 6 месеца на новата година“, допълни той.

За 6-те месеца общата отпусната сума по мярката ще е около 600-650 милиона лева, но това са предварителни разчети.

Втората дългосрочна мярка е разработване и утвърждаване на национална позиция за по-гъвкава общоевропейска политика по отношение на компенсаторните механизми за държавна помощ и за временно намаляване на тежестта на цената на въглеродните емисии, които се корпорират в цената на електричеството.

„И трето – Министерството на финансите, съвместно с Министерството на икономиката и Българската фондова борса, да приеме и да обнародва наредба за създаване на клирингова къща – тоест на механизъм, който ще работи за балансиране на интересите на търговци, производители и потребители на електрическа енергия. По този начин ще създаде условия за намаляване на финансовия риск на отделните участници в пазара“, обясни премиерът.

Всички обявени мерки важат само за небитовите потребители. За битовите цената на парното и топлата вода ще остане непроменена най-малко през следващите три месеца.

Стефан Янев обяви и няколко краткосрочни мерки за овладяване на кризата. От този момент нататък Министерството на енергетиката и Българският енергиен холдинг (БЕХ) ще предлагат нови позиции за дългосрочните договори за пакети, подходящи за малки потребители на енергия, така че малките и средните предприятия да бъдат подпомогнати с по-добър достъп до пазара и на цени, които могат по-лесно да договарят. Това е начин да се стимулират и крайните клиенти - да не зависят от търговци, които има възможност да им предлагат услуга на по-висока цена.

КЕВР ще засили регулаторния контрол над целия борсов пазар, обяви Янев. Ще бъдат изследвани и предложени корекции в правилата за работа на енергийната борса, в методиката за образуване на цена и във временно преустановяване на застрахователните гаранции като финансов инструмент.

„Очаква се мерките да доведат до успокояване и възможност пазарът да бъде по-адекватен, без претенции, че ние ще можем да влияем на световните тенденции. Обмисляме още един пакет мерки, но с тях не сме готови. Работим по мерки за конкретна помощ за публичните предприятия“, каза той.

„Нямаме яснота искаме или не искаме развитие на ядрената енергетика. Искаме или не искаме Белене или нови мощности в Козлодуй? Предлагам да започнем експертен разговор по тази тема, за да имаме яснота какво прави България в перспектива“, заяви още премиерът.

Той каза, че служебното правителство целенасочено работи в посока всички потребители да имат достъп до електрическа енергия и тази енергия да бъде в най-добрия ценови диапазон в ЕС.

„В последните два месеца България има едни от най-ниските цени на електроенергия в рамките на Съюза. В момента по-ниски са само в Полша, но този факт не ни успокоява. Високите цени се дължат на икономическия подем след пандемията, на международни фактори, на които не можем пряко да влияем. България е част от общия европейски пазар, така че разликите в цените не могат да бъдат драстични“, заяви Янев.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025
Кино и сериали

„Minecraft: Филмът“ – любимата игра оживява във Видеотеката на A1 Xplore TV

Видеотеката на A1 Xplore TV предлага разнообразие от български и чуждестранни заглавия във всички жанрове

14:32 - 20.05.2025
Култура

Oh! Jazz и United Group пренасят ексклузивно джаз съдържание в Югоизточна Европа

Партньорството включва и подкрепа на местната джаз продукция и международна сцена за регионалните таланти.

14:25 - 20.05.2025
Важно днес

Делото за поста на Емил Кошлуков в БНТ най-после ще се реши след 3 г. протакане

ВАС трябва да се произнесе окончателно по казуса до 30 дни

13:44 - 20.05.2025
Кино и сериали

Дензъл Уошингтън изненадващо получи почетна "Златна палма" в Кан

Надграждането бе предшествано от кратък инцидент на червения килим

13:22 - 20.05.2025