Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп планира да замени настоящия директор на ФБР Кристофър Рей с Каш Пател – дългогодишен негов съюзник и поддръжник на политиката "Америка на първо място".
Решението, обявено в събота, е поредният провокативен ход на републиканеца, който отдавна е в конфликт с американската разузнавателна общност.
Пател е известен със своите критики към така наречената "дълбока държава" и с намеренията си за радикални промени в структурата на бюрото.
Той изиграва ключова роля в изготвянето на т.нар. „Меморандум на Нунес“ – документ, който предизвика значителни противоречия, тъй като постави под съмнение разследванията на ФБР и Министерството на правосъдието във връзка с предполагаемата руска намеса в президентските избори през 2016 г., които Тръмп спечели.
„Горд съм да обявя, че Кашяп ‘Каш’ Пател ще бъде новият директор на ФБР. Каш е брилянтен адвокат и борец за Америка, който е посветил кариерата си на разобличаване на корупцията, защита на правосъдието и сигурността на американския народ“, заяви Тръмп в официално съобщение.
От думите му стана ясно още, че под ръководството на Пател ФБР ще се фокусира върху борбата с престъпността, мигрантските престъпни групировки и трафика на хора и наркотици.
Пател, син на индийски имигранти, има впечатляваща кариера като прокурор в Министерството на правосъдието, публичен защитник и старши съветник в Комисията по разузнаване към Конгреса.
По време на първия мандат на Тръмп в Белия дом Пател заема ключови позиции в Съвета за национална сигурност и в Пентагона.
Той е известен със своята лоялност към републиканеца и с крайните си идеи за радикални реформи в разузнавателните и правоохранителните органи. В интервю преди дни Пател заяви, че ще затвори сградата на ФБР - "Хувър" - в първия си ден на поста и ще я превърне в музей на "Дълбоката държава".
„Бих затворил сградата на ФБР „Хувър“ още на първия ден и на следващия бих я отворил отново като музей на дълбоката държава. И бих изпратил 7000-те служители, които работят там, из цяла Америка да преследват престъпници", коментира Пател.
Номинацията му предизвика смесени реакции. Докато привържениците на Тръмп виждат в него реформатор и борец срещу корупцията, критиците му посочват липсата на подкрепа в Сената и спорния му подход към управлението на институции.
Сенатът ще трябва да одобри номинацията на Пател, което може да се окаже трудна задача предвид разделенията в Конгреса и опозицията срещу него.
Ако бъде одобрен, Пател ще има възможността да реализира своята визия за радикални промени във ФБР.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: