Тонове чисто нови дрехи и обувки заминават на бунището или в инсинераторите само защото не си намират купувачи в магазините.
Отпадъците от непродадените текстилни продукти, които всяка година се натрупват, са еквивалентни на около 11 кг на човек в ЕС, като над 75% от излишните дрехи се горят или изхвърлят.
- Доста от тях са "творения" на големите вериги за бърза мода, където ниската цена и имитацията на трендовете са по-важни от качеството.
- А когато сезонът свърши и дрехите не са разпродадени, някои производители предпочитат да ги унищожат, отколкото да ги пазят на склад.
Сега обаче Европейският парламент и държавите от ЕС се обединиха около нови правила, които ще сложат край на тази практика.
Още през 2022 г. ЕК предложи по-строги мерки, така че производителите да бъдат задължени да предлагат на пазара по-устойчиви дрехи, които да позволяват поправка или рециклиране.
Новото законодателство забранява унищожаването на непродадени текстилни продукти и обувки.
То ще започне да се прилага 2 години след влизането в сила на правилата.
Забраната взема предвид размера на компаниите и техния принос към замърсяването с отпадъци:
- най-малките модни производители с по-малко от 50 служители ще бъдат изключени от тези правила
- средните компании с под 250 служители ще имат 6-годишна отсрочка от прилагането им, докато се адаптират.
Новите правила предвиждат стоките да се придружават от дигитален "паспорт" (достъпен през QR код), който ще помага на потребителите да направят информиран избор за качеството на избора си.
Големите компании ще бъдат длъжни да отчитат всяка година каква част от тяхната продукция остава непласирана на пазара - и защо.
Държави като Франция и Испания вече прилагат сходни мерки.
Франция въведе и бонус схема, която да стимулира хората да поправят дрехите и износените си обувки, вместо да ги хвърлят на боклука и да купуват нови - с отстъпка между 6 и 25 евро от цената на ремонта.
- Разбира се, не всички са доволни от решението във Франция, където модната индустрия е един от най-големите сектори в икономиката.
- Луксозните брандове, например, настояват да не бъдат третирани наравно с производителите на евтини дрехи от изкуствена материя.
Френските власти също задължават производителите на мода да описват количеството вода, похабено за производството на съответната дреха, химикалите, риска от замърсяване с микропластмаса и данни за това дали в продукта са използвани рециклирани материи.
Предстои ЕП и националните правителства да гласуват приетите промени, но принципната договорка вече е налице и не се очаква да има повече забавяния по процедурата.