КС даде 14-дневен срок на варненския съд да коригира въпроса за легитимността на Сарафов Снимка: © Булевард България

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Председателят на Конституционния съд Павлина Панова върна въпросите на Апелативен съд – Варна, свързани с легитимността на главния прокурор Борислав Сарафов и настоя те да бъдат подробно мотивирани. Панова определи срок от 14 дни на съдебния състав да поправят искането си.

Според председателя на КС искането не отговаря на формалните изискванията и на стандартите за мотивираност, както и не са на лице достатъчно основания за сезиране на съда.

Варненските магистрати поискаха Конституционния съд да изясни дали след 21 юли 2025 г. Борислав Сарафов може да изпълнява функциите на главен прокурор и съответно да иска възобновяване на дела. Поводът е искането на Сарафов да се възобнови наказателно дело.

„Съдът не може да се произнесе по същество, без да установи дали лицето, направило искането (за възобновяване на делото), към относимия момент е имало процесуална легитимация да инициира производството, т.е. дали е притежавало качеството „главен прокурор“ по смисъла на Конституцията и Наказателно-процесуалния кодекс“, се казва в мотивите на Апелативен съд – Варна.

На същото основание през октомври м.г. Върховният касационен съд отказа да възобновява дела по искания, които идват от Сарафов, защото по закон той вече не е главен прокурор. Прокурорската колегия на ВСС обаче твърди, че законът не важи за „заварени случаи“, какъвто е и конкретният.

Действията на ВКС предизвикаха гневна реакция от страна на Борислав Сарафов, който обвини ВКС в политически пристрастия и в нарушение на Конституцията.

С действията си ВКС, според позицията на Сарафов, "открито допринася за ерозирането на обществения авторитет спрямо основния постамент на държавата - нейната правосъдна система, в един глас с определени политически сили".

Важно днес

Служебният кабинет застава твърдо в подкрепа на Украйна

Андрей Гюров потвърди намеренията на България в среща на "Коалицията на желаещите"

19:52 - 24.02.2026
Важно днес

Кабинетът "Желязков" е похарчил над 1 млрд. евро в последните си дни

Служебният кабинет започва преглед на всички обществени поръчки

17:59 - 24.02.2026
Бизнес

Софтуерната компания Sirma вече се търгува и на Франкфуртската фондова борса

Компанията е втората след Shelly Group, която предприема такава стъпка

16:57 - 24.02.2026
Бизнес

Николай Колев от ФЬОНИКС Фарма: Разговорът за здраве трябва да започне от ранна детска възраст

Как помага програмата за обучение, за да има следващо поколение по-здрави българи

16:20 - 24.02.2026
Важно днес

"Остайница" на Рене Карабаш - втори български роман е в списъка за "Международен Букър"

Английският превод на книгата стигна до най-престижната литературна награда

16:13 - 24.02.2026
Важно днес

ДБ подозира БСП в сделка - Изборния кодекс срещу "червен" подуправител на БНБ

"за подуправител на БНБ да бъде избран някой верен партиен кадър на БСП от тези, които ще се пенсионират"

15:49 - 24.02.2026
Здраве

Във Великобритания се роди първото бебе след трансплантация на матка от починал донор

Това е едва третият подобен случай в Европа

15:34 - 24.02.2026
Важно днес

Съдът отказа на Емил Кошлуков да спре избора на Милена Милотинова

СЕМ: Ако беше допуснато спиране, то щеше да доведе до непоправими вреди за БНТ

15:33 - 24.02.2026
Важно днес

Прокуратурата иска съдействие от САЩ и Европол по случая "Петрохан"

Търси се помощ за анализ на открити електронни устройства

15:19 - 24.02.2026