Президентът Румен Радев е спечелил частично делото в Конституционния съд срещу законови промени от 2023 г., които улесниха поставянето на фотоволтаици върху земеделски земи.
Казусът изчакваше решение в продължение на година и половина. Сега е решен с 10 на 2 гласа, с особено мнение от съдиите Соня Янкулова и Борислав Белазелков.
КС е приел, че в Закона за опазване на земеделските земи е приета противоконституционна поправка. Тя гласи, че "Строителство в земеделските земи без промяна на предназначението им може да се извършва... за агрофотоволтаици - при условия и по ред, определени с наредба на министъра на земеделието и храните и министъра на регионалното развитие и благоустройството".
Вносителите на поправките са се мотивирали с това, че изграждането на агрофотоволтаици не води до увреждане на земеделска земя, създават се благоприятни за редица земеделски дейности микроклимат и местообитания, допринася се за опазването на водата и се намаляват разходите за електроенергия.
Съдът напомня, че Конституцията е задължила държавата да осигурява особена закрила на земята като основно национално богатство и изрично посочва, че обработваемата земя се използва само за земеделски цели. Промяна на нейното предназначение се допуска по изключение при доказана нужда и при условия и по ред, определени със закон.
С новата разпоредба обаче се въвежда изключение от забраната за строителство в земеделски земи, без да е необходима промяна на тяхното предназначение.
При това - дава се правото на двама министри да определят реда, по който строителството може да се извършва.
Според КС когато Конституцията изисква дадена материя да бъде предмет на законодателна уредба, Народното събрание не може да делегира свои правомощия на други държавни органи.
"Недопустимо е законът да предписва в подзаконов акт да се съдържат правила, които не го развиват и допълват, или да овластява други органи да приемат правила, които са част от основната правна уредба на материята и следователно са от компетентността на законодателя. Това води до нестабилност на правната уредба и възможност правилата да се променят по оперативни съображения, извън политическия дебат в законодателния орган", пише в текста на решението на КС.
"Прилагането на облекчени процедури за насърчаване на производството на възобновяема енергия не следва да става за сметка на земеделските земи, които са ограничен и невъзстановим ресурс. Законодателят не следва да допуска интересът от изграждането на такива обекти да доминира до степен, в която да изключва грижата за околната среда и закрилата на земеделската земя", се казва още в текста.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: