Протестът на такситата доведе до разследване за картел при "Гражданска отговорност" Снимка: © Булевард България

Комисията за защита на конкуренцията най-после ще започне проверка за евентуални картелни договорки между застрахователните компании, предлагащи "Гражданска отговорност".

Решението беше обявено часове след като хиляди таксиметрови шофьори в цяла България излязоха на протест срещу рязкото повишение на цената на задължителната застраховка за градските превозвачи.

КЗК твърди, че вече е провела предварително проучване и ще разгледа случая на закрито заседание още утре, като резултатите ще бъдат публикувани на сайта ѝ.

Комисията призовава и гражданите да предоставят информация или доказателства за евентуално антиконкурентно поведение.

Всичко това се случи едва след като таксиметровите синдикати стигнаха до Народното събрание и поискаха намесата на партии като ГЕРБ и ПП-ДБ.

Реакция дойде и от Комисията за финансов надзор, която отговаря за регулацията на застрахователния сектор.

"За да бъде намерено решение на възникналият спор, КФН призовава всички застрахователи, лицензирани да извършват дейност по застраховка „Гражданска отговорност“, да предприемат незабавно всички необходими действия по преразглеждане на тарифите си по тази задължителна застраховка и да преосмислят настоящото си пазарно поведение, без да нарушават изискванията за достатъчност на застрахователната премия и своята рискова стратегия, с оглед постигане на справедливи пазарни цени за ползвателите и осигуряване на стабилен и конкурентен застрахователен пазар", се казва в позиция на ръководството на комисията.

Не е ясно обаче как ще реагират самите застрахователни фирми, след като КФН няма право да се намесва в техните тарифи - пазарът би трябвало да е със свободна конкуренция, ако има кой да гарантира, че не се допускат злоупотреби.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

Харвард каза "не" на Тръмп, но свободата ще струва скъпо на университета

"Нито едно правителство не бива да диктува на един частен университет какво може да преподава"

19:32 - 16.04.2025
Важно днес

Асен Василев: Ако някой е писал доноси за Пеевски, е било при управлението на ГЕРБ

"Не мисля, че някой от България може да задвижи ръката на президента на Щатите"

18:37 - 16.04.2025
Важно днес

Как Борисов спря сделката за реакторите с Украйна, за да чака "Тръмп, Мъск и Бил Гейтс"

Украйна още няма официална информация за решението

17:19 - 16.04.2025
Важно днес

След тест на полиграф, Васил Терзиев назначи главния архитект на София

ПП се разграничи от решението на Васил Терзиев

16:54 - 16.04.2025
Живот

Започва 12-ият сезон на #steniskanabala – кампанията в подкрепа на студенти без родители

Общата сума, събрана през годините, вече надхвърля 710 000 лв.

15:36 - 16.04.2025
Важно днес

Даниел Митов обвини "Боец", че пречи на разследване за контрабандата в Пловдив с осветляването ѝ

Министърът изнесе рецитал по случая, но без възможност депутати да му задават въпроси

14:59 - 16.04.2025
Важно днес

Тече процедура по изваждане на Пеевски и Горанов от санкциите за корупция по закона "Магнитски"

Бойко Борисов обяви, че Пеевски не е корумпиран, но не се налага да влиза в коалиция с него

14:01 - 16.04.2025
Важно днес

Николай Ненчев осъди прокуратурата за 50 000 лева

Тя го съдеше, че е увредил интереса на Русия и загуби на всички инстанции

13:45 - 16.04.2025