Легализирането на канабиса в Канада не се оказа толкова успешно Снимка: © Getty Images

От няколко дни канадците могат законно да закупуват напитки и храни, съдържащи канабис. Досега легализацията на този пазар беше свързана само с продажбата на растения, масла и семена на канабис.

Какво показват данните обаче?

През третото тримесечие на 2019 г. по-малко от една трета от потребителите в Канада са получили канабиса си от законни източници, съобщава канадската статистическа служба. Останалите продължават да купуват на черния пазар, а много от тези купувачи са непълнолетни.

Този баланс не е в полза на премиера Джъстин Трюдо, който заложи много на легализацията на марихуаната по време на предизборната си кампания.

От октомври 2018 г. пълнолетните канадци могат да купуват и консумират канабис, дори и да не е за медицински цели. Канада не е абсолютен прецедент - отглеждането и продажбата на канабис са законни също в няколко американски щата и частично се толерират в страни като Холандия. Канада обаче е първата водеща индустриална държава в света, която легализира канабиса - и втората страна след Уругвай в световен мащаб.

Когато законът за узаконяване на канабиса мина и последното си препятствие в канадския сенат, Джъстин Трюдо туитна: „Беше твърде лесно децата ни да получат марихуана - а престъпниците да печелят. Днес ние променяме това“. Това беше през юни 2018 г.

Балансът от легализацията обаче е отрезвяващ както за политиците, така и за производители, търговци и инвеститори, които очакваха бум от легализацията.

Преди легализацията правителството оценяваше общата стойност на черния пазар на 8 милиарда долара. Според официалните данни на статистическата агенция канадците са похарчили само 908 милиона канадски долара - 620 милиона евро, през първата година от пускането на легалния канабис.

Пазарната стойност на шестте най-големи компании за марихуана в страната намаля наполовина след влизането в сила на Закона за канабиса.

Някои експерти правят паралели с избухването на “dotcom” балона преди две десетилетия и свръхочакванията от легализацията на марихуаната.

За разлика от своите конкуренти на черния пазар, законните търговци плащат данъци. Те също така са изправени пред значителни бюрократични препятствия. Лицензите за продажби са скъпи, а закупуването им включва дълго време на чакане и задълбочени проверки за сигурност.

Някои от десетте щата, които са въвели „Закона за канабиса“, напълно забраняват частните магазини за марихуана. В момента в цяла Канада оперират малко над 400 магазина с канабис. По-малките търговци критикуват, че лицензирането е толкова скъпо и отнема много време, че практически е възможно само за големи корпорации.

Правителството на Трюдо постига по-бавен напредък, отколкото се надяваше. Това се отнася за борбата с престъпността, както и за усилията да се пазят младите хора от наркотиците и от дилърите, които често предлагат и по-опасни вещества.

Всичко това затруднява борбата с черния пазар. Дори и дългогодишни защитници на легализацията, критикуват Трюдо за тромавото прилагане.


Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Политика

ЕС разследва „SkinnyTok“ – тенденцията за екстремно отслабване в TikTok

TikTok е разследван по европейския закон за онлайн съдържание

19:24 - 20.05.2025
Живот

Жерар Депардийо отново се изправя пред съда – този път за побой над италиански папарак

След присъда за сексуален тормоз, Депардийо се изправя пред ново обвинение в Италия

18:15 - 20.05.2025
Важно днес

Джордже Симион твърди, че Франция се е намесила във вота и ще оспорва загубата в съда (Обновена)

Загубилите изведнъж заговориха за "чуждестранна намеса" във вота

17:40 - 20.05.2025
Важно днес

Верижна катастрофа предизвика сериозно задръстване на бул. "Цариградско шосе"

Инцидентът е станал около 16:30 часа. 

17:00 - 20.05.2025
Политика

ЕС и Великобритания удариха в синхрон Русия с нови санкции по "сенчестия" флот

Брюксел и Лондон се опитват да засилят натиска върху Путин, но без съдействие от САЩ

15:40 - 20.05.2025
Зелен булевард

Билото на Софийска планина е с нова туристическа маркировка

Доброволците в третата инициатива от проекта на БТС и Kaufland България – „Не губи посоката“, поставиха 15 указателни табели и се включиха в дейности по почистване на района около чешмата „Момин дол“

15:02 - 20.05.2025
Кино и сериали

"Улица Сезам" отива в Netflix, след като Тръмп спря парите обществени медии в САЩ

Предаването стартира през 1969 г.

14:58 - 20.05.2025
Живот

Високият зрителски вот за Израел на "Евровизия" роди съмнения. Страните искат отговори от EBU

Обществените телевизии на Испания, Белгия, Финландия и Исландия се усъмниха във вота

14:44 - 20.05.2025
Важно днес

ТВ водещият Боби Ваклинов реши да прави политически проект

Бившият репортер от "Господари на ефира" обяви начало на "народно движение за истински промени"

14:37 - 20.05.2025