Легендарният рекорд на Стефка Костадинова беше подобрен от украинката Ярослава Махучих Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


37 години след като Стефка Костадинова постави световен рекорд в скока на височина - украинската лекоатлетка Ярослава Махучих го счупи с постижение от 2.10 метра.

22-годишната Махучих успя още в първия си опит на турнира от Диамантената лига в Париж.

Малко преди това тя подобри националния рекорд на Украйна с 2.07 от втория опит. Още при прескачането на 2.03 метра тя вече беше осигурила златния си медал.

През 1987 г. Стефка Костадинова беше успяла да преодолее 2.09 метра и оттогава постижението ѝ се беше ненадминато почти четири десетилетия.

През 2006 г. шведката Кайса Берквист стигна до 2.08 м, през 2009 г. Бланка Влашич постигна същия резултат, но едва сега Ярослава Махучих направи исторически пробив.

Костадинова по-късно стана и олимпийски шампион от Атланта, има две световни титли на скок на височина на открито и пет в зала. От 2005 г. насам е председател на Българския олимпийски комитет.

Ярослава Махучих е най-добрата украинска представителка в дисциплината. През март 2022 г. - само няколко дни след избухването на войната в Украйна - тя беше успяла да стигне от Днипро до Белград през бомбардировките, за да може да участва на Световното първенство по лека атлетика в зала и спечели златен медал.

Златен медал след 3 дни кошмарен път през "експлозии, пожари и сирени за въздушна тревога"

Важно днес

ГЕРБ загубиха не само първото, но и второто място в Пловдив

Партията се нарежда след ПБ и ПП-ДБ, въпреки че водач на листата беше самият Борисов

10:47 - 20.04.2026
Важно днес

Иван Шишков след победата на „Прогресивна България“: Поемаме цялата отговорност за управлението и бюджета

Според него социолозите са подценили „скрития вот“

10:12 - 20.04.2026
Важно днес

Янкулов поиска Борислав Сарафов да бъде отстранен още преди смяната на ВСС

Според него това може да бъде направено със законодателна промяна от новия парламент

09:36 - 20.04.2026
Важно днес

„Близък до Кремъл“, „критик на ЕС“, „проруски настроен“ – как световните медии отразиха победата на Румен Радев

Световните медии акцентират върху позициите на Радев за външната политика

09:04 - 20.04.2026
Избори 2026

София има нова първа сила - "Прогресивна БГ" изпревари ПП-ДБ

Най-голяма е преднината на Радев в 25 МИР, където бившият президент беше водач на листата

08:33 - 20.04.2026
Важно днес

Социолози: Резултатите показват и не малко страх в избирателите

Българите търсят промяна чрез системни, а не радикални партии

08:02 - 20.04.2026
Важно днес

ЦИК отчита по-малко проблеми с машините, но повече сигнали за други нередности

Само 75 от над 9000 машини са спрели работа в изборния ден

07:49 - 20.04.2026
Важно днес

ДПС на Пеевски печели в Турция след закриването на над 100 секции

Реалните гласове за Пеевски не са се повишили, но той вече води пред АПС

06:18 - 20.04.2026
Избори 2026

Избори 2026: Резултатите на партиите по региони

Румен Радев доминира във всички области с изключение на Кърджали

05:50 - 20.04.2026