Гражданите на Великобритания гласуват на предсрочни парламентарни избори, в които за първи път от 14 години насам се очаква победата да не е за консерваторите. Нещо повече - очаква се разгромна победа на Лейбъритската партия - според последните данни на социолозите преди изборния ден.
Предсрочният вот беше свикан от премиера и лидер на Торите Руши Сунак в края на май. Още тогава ходът му беше определен като рискован.
В дните преди вота проучванияга дават около 20 процентни пункта преднина за лейбъристите и социолозите прогнозират, че лидерът на партията Киър Стармър ще е новият премиер на страната.
Последният път, в който лейбъристите печелят парламентарни избори в страната, е през 2001 г., когато Тони Блеър успява да застане начело на правителство на мнозинството.
Сегашният премиер Руши Сунак заяви, че какъвто и да резултатът от изборите, неговата съвест остава чиста.
"Докато мога да се погледна в огледалото и да знам, че давам всичко, за да правя това, което е правилно за страната, аз ще продължавам да го правя," като той дни преди края на кампанията.
Основните критики към консерваторите са за забавения растеж на икономиката, проблеми в здравопазването, жилищната криза и растящия брой имигранти.
В също време самият Сунак е обвинен в поредица от грешки преди изборите - дори че си тръгна по-рано от отбелязването на десанта в Нормандия на 6 юни и пропусна церемонията с президентите на САЩ и Франция Джо Байдън и Еманюел Макрон. Но това е само щрих - консерваторите събраха негативи още при управлението на премиера Борис Джонсън и нарушаването на правилата по време на пандемията. Наследничката му на поста Лиз Тръс, която се задържа само 49 дни на власт, направи реформи, които разклатиха допълнително иконмиката на страната.
В същото време лейбъристите предупредиха избирателите си да не разчитат предварително на победата, а да излязат и да гласуват.
Според анализатори е налице липса на доверие не само към Консервативната партия, а към политиците като цяло.
Това според тях е помогнало популистката и антимигрантска партия Reform UK на Найджъл Фараж да бъде поставяна на трето място след двете най-големи партии в последните проучвания преди вота.
Партията е основана през 2018 г. като Партия на Брекзит. Тя настояваше Великобритания да се отдели от Европейския съюз без приемането на допълнителни условия.
Известна с кампаниите си против имиграцията и ограниченията, наложени заради епидемията от COVID-19, тя се бори и за промени в избирателната система.
За гласове от разочаровани от двете най-големи партии се борят и либералдемократите, както и Партията на зелените.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: