Лионел Меси спечели рекордна седма "Златна топка" Снимка: © Getty Images

Лионел Меси спечели рекордна седма „Златна топка“ в кариерата си. 34-годишният аржентинец триумфира с най-престижната индивидуална награда във футбола на церемония на France Football във френската столица Париж, на която бяха отличени най-добрите играчи за календарната 2021 г.

Втори в класацията за най-добър футболист за годината остана нападателят на "Байерн" (Мюнхен) Роберт Левандовски, а трети се нареди италианският халф на "Челси" Жоржиньо.

Карим Бензема от "Реал" (Мадрид) се очакваше да е в топ 3, но остана четвърти - на една позиция пред френския си сънародник Н'голо Канте.

Лионел Меси спечели рекордна седма "Златна топка"

Меси спечели втора поредна „Златна топка“ след 2019, тъй като през 2020 церемонията беше отменена заради пандемията и непълния футболен календар. Останалите триумфи на легендата на „Барселона“, който сега играе за ПСЖ, са през 2009, 2010, 2011, 2012 и 2015 г.

На второ място във вечната ранглиста е Кристиано Роналдо с 5 индивидуални отличия. Тази година 36-годишният нападател на "Манчестър Юнайтед" остана извън топ 5.

От 2008 насам само Лука Модрич е прекъсвал доминацията на португалеца и аржентинеца. Повечето анализатори твърдяха, че Роберт Левандовски е заслужавал "Златната топка" за 2020, ако събитието се беше провело.

През настоящата година Лионел Меси спечели първия си трофей с националния отбор на Аржентина. Той триумфира в Копа Америка с победа над Бразилия на финала с 1:0.

Освен това стана голмайстор на испанското първенство с екипа на „Барселона“ с 30 гола, спечели и Купата на Краля. През лятото аржентинецът прекъсна 21-годишния си престой в каталунската столица, тъй като „блаугранас“ бяха в незавидно финансово положение и не успяха да подновят договора му. Сега топ реализаторът в историята на тима се състезава за френския ПСЖ.

най-добър млад играч - испанецът Педри.

За най-добър млад играч беше избран испанецът Педри. 19-годишният халф на „Барселона“ е едно от големите открития на сезона - изигра цели 73 мача през кампанията, достигна до полуфинал на европейското и финал на Олимпийските игри в Токио. Той надделя в категорията до 21 г. срещу англичаните Джуд Белингам и Мейсън Гринууд, германеца Джамал Мусиала и португалеца Нуно Мендеш.

При жените №1 е Алексия Путейяс. Състезателката на "Барселона" стана първата испанка с най-ценния индивидуален трофей.

При жените №1 е Алексия Путейяс. Състезателката на "Барселона" стана първата испанка с най-ценния индивидуален трофей.

Левандовски беше награден с единия от новите призове, които се връчват от организаторите: за най-добър голмайстор за годината. Той счупи рекорда на легендата на "Байерн" Герд Мюлер, като отбеляза 41 попадения за една кампания в Бундеслигата.

Най-добър вратар е Джанлуиджи Донарума - бившият страж на "Милан", който премина в ПСЖ, а през лятото беше с основна роля за европейската титла на Италия.

За наградата "Отбор на годината" нямаше изненада - това е "Челси" на Томас Тухел, който спечели Шампионската лига през 2020/2021.



Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук:

Важно днес

Украинска атака с дронове доведе до евакуация на стотици в Ростов на Дон

По данни на Москва са свалени 13 украински дрона

08:58 - 02.09.2025
Важно днес

Tрамвай без ватман дерайлира, удари 7 паркирани коли и разруши входа на подлез

Предполага се, че неизвестен е подкарал трамвая, докато ватманът си е купувал кафе

07:47 - 02.09.2025
Бизнес

Бизнесът помага: 200 хил. лв. от Фондацията на Кока-Кола ХБК за борба с пожарите у нас

Средствата ще бъдат използвани за нужди на терен и за повишаване на устойчивостта на местните общности спрямо рисковете от пожари

07:46 - 02.09.2025
Бизнес

Levi’s предупреди, че политиките на Тръмп застрашават продажбите на дънки във Великобритания

Според компанията промяната в отношението към американските брандове може да накара потребителите да изберат европейски продукти

07:34 - 02.09.2025
Важно днес

Пропадане на асфалта затвори бул. „Панчо Владигеров“ между „Люлин“ и „Обеля“

Като най-вероятна причина за проблема се посочва строежът на близката метростанция

19:13 - 01.09.2025
Важно днес

Плевен обяви бедствено положение заради безводието

Ще се доставя бутилирана вода за болници, детски градини, училища и социални институции

18:27 - 01.09.2025
Живот

Kaufland и Съюзът на математиците в България с обща кампания за превалутирането

Kaufland събира математически таланти в кампания за еврото

17:17 - 01.09.2025