„Лукойл Нефтохим“ няма неплатени данъци. НАП проверява дали декларираната от рафинерията печалба е реалната.
Това стана ясно от думите на директора на НАП Румен Спецов по Nova.
„Лукойл" е непрекъснато в проверки. Ако има установени нарушения и съдът ги потвърди, всички те ще бъдат платени,“ каза Спецов.
Той обаче не пожела да уточни колко от ревизионните актове на НАП по отношение на рафинерията падат в съда.
Задълженията на „Лукойл“ към хазната бяха обект на ожесточени спекулации непосредствено преди и след местни избори.
Тогава ГЕРБ и ДПС поискаха дерогацията руската рафинерия да падне незабавно, но в последствие се отказаха.
Мотивът за това беше уверението, че рафинерията ще плати 500 млн. лева данъци до края на годината. Сумата, която рафинерията дължи на хазната продължи да набъбва и стигна до над 1,5 млрд. лева по изчисления на бившия финансов министър Симеон Дянков.
В края на октомври стана ясно, че сумата е далеч по-малка. Ннастоящият финансов министър Асен Василев обясни, че до края на годината държавата очаква "Лукойл Нефтохим" да внесе в бюджета приблизително 400 милиона лева, които включват корпоративен данък и т.нар. солидарна вноска. Компанията вече е превела авансово 154 млн. лева.
Т.нар. солидарна вноска е допълнителният 33% данък върху свръхпечалбата, формирана от високите цени на горивата, като за последното тримесечие на годината ставката бе повишена на 50%.
От думите му тогава стана ясно, че до 30 ноември трябва да бъде направена и вноската за ноември, което общо представлява 90% от дължимото в рамките на календарната година. .
От думите на директора на НАП става ясно, че вноскота очевидно е направена и рафинерията няма просрочени задължения.
Рафинерията в Бургас предизвика остри спорове между ПП-ДБ и ГЕРБ и ДПС, като постави на карта съществуването на кабинета.
В крайна сметка, ГЕРБ отстъпиха от исканията си за незабавна отмяна на дерогацията, за да не се стигне до шоково поскъпване на горивата. Това беше и аргументът на ПП-ДБ, с които формациите настояваха да се даде време на рафинерията да премине на преработка на неруски петрол и да се осигурят необходимите суровини.
Така в крайна сметка отстъпката за рафинерията в Бургас за внос на руски петрол ще бъде отменена в две стъпки - от 1 януари спират квотите за износ, а от 1 март 2024 се спира окончателно вносът и преработката на руски петрол.
Правителството оцеля: ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС се разбраха за дерогацията, бюджета и кворума в НС
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: