Уимбълдън 2025 - турнирът, в който целият спортен свят съчувстваше на един български тенисист, след като Григор Димитров се контузи на 1/4-финал срещу Яник Синер. Среща, в която първата ни ракета водеше с 2-0 сета и разпиляваше по корта световния №1.
Не беше писано обаче този миг да бъде щастлив за бившия №3 в световната ранглиста.
Но в спорта няма нищо случайно, а вселената, някак си, намира своя баланс, макар много често да не хващаме логиката. Този Уимбълдън завърши по начин, по който светът на тениса отново говори за един българин - Иван Иванов.
16-годишният талант от Варна спечели дебютната си титла от Големия шлем при юношите, след като победи американеца Ронит Карки с 6-2, 6-3.
А един от първите, които поздравиха Иван, бе Григор Димитров. В това също няма нищо случайно.
Иван стана вторият българин при юношите с титла от Шлема след Димитров, който през 2008 година също спечели титлата на Уимбълдън.
А при мъжете името на Димитров ще се помни дълго, защото през 2014 година той детронира на 1/4-финал любимеца на Великобритания и действащ шампион Анди Мъри.
“Запомнете това име! Честито, шампионе”, написа в социалните мрежи и Цветана Пиронкова.
И тук също има съвпадения.
Точно на Корт №1, на който Иван спечели титлата при юношите, Цвети победи легендата и петкратна шампионка Винъс Уилямс преди 15 години пред 10 000 фенове на трибуните, за да стигне до полуфинал и да поднесе една от най-големите изненади в турнира.
Успехът на Иван добавя поредна българска следа в най-популярния тенис турнир в света. А с представянето си той се изкачва и до №1 в света при юношите.
Играта му обаче ни дава и много надежди, че можем да имаме следващата голяма тенис звезда при мъжете и след Григор.
Иван прави първите си стъпки в тениса в ТК "Черно море - Елит” във Варна, където треньорите бързо забелязват таланта му.
С изключително бърза реакция, силен състезателен дух и желание да се усъвършенства, Иван се отличава сред връстниците си още от ранна възраст. Преминава в ТК „Супер Спорт“, а на 11 години вече участва в международни турнири.
След 2022 година започва работа с треньора Красимир Илиев, а подготовката му преминава между Варна, София и академии в Испания и Франция.
Още в началото Иван има и кондиционен треньор, както и психолог, и физиотерапевт – нетипично за толкова млад състезател, но показателно за амбицията и професионализма, с които подхожда към спорта.
В последните години той се присъединява към академията на Рафаел Надал и е единственият играч там на пълна стипендия. А вече може да се похвали, че ментор му е самият легендарен испанец заедно с неговия чичо Тони.
Всичко останало е много целенасочена работа, балансиран график и развитие, посветени не само на резултатите, но и да правилното изграждане на един добър състезател.
“Чувството е уникално. Да имам привилегията да играя на корт №1 на финал на Уимбълдън е нещо уникално за мен и наистина не съм го очаквал", заяви Иван Иванов след успеха.
"Все пак играта ми се подобрява с всяка тренировка, с всеки ден. Аз искам да напредвам, искам да се развивам и мисля, че това ми донесе успех".
Шампионът не остави никакви шансове на съперника си на финала, като и в двата сета имаше пълен контрол над случващото се на корта. В нито един момент той не допусна спад в нивото си и заслужено стигна до категоричен успех.
“Последният български шампион тук бе Григор Димитров, така че за мен беше привилегия да съм на финал. Битката също беше невероятна и това ми хареса”, каза пред медиите Иван Иванов..
Така България вече има шестима “мейджър” шампиони при юношите и девойките. Освен Григор и Иван, при девойките на сингъл Мануела Малеева, Магдалена Малеева и Сесил Каратанчева имат трофеи от Ролан Гарос. Магдалена има и успехи от US Open и Australian Open. Катерина Малеева също е била "мейджър" шампион - на US Open.
Друго обаче също направи впечатление в Лондон - как младият спортист се справя с напрежението. Просто го приема и се наслаждава на момента.
“Легнах да спя един час по-рано от обичайното, за да мога да се фокусирам. В крайна сметка повече от час и половина само се въртях в леглото и не успявах да заспя. Щом обаче стъпих на корта на следващия ден, просто се насладих. Вече нямаше напрежение, просто бях щастлив”.
Той записа шест поредни победи в All England Club и то без да загуби сет. Всичко това означава, че през 2026 година Иванов ще има покана да участва в квалификациите при мъжете на Уимбълдън.
Освен в срещата за титлата, поставеният под №6 при юношите нямаше проблеми на старта и разгроми с 6-1, 6-2 Джак Сатърфийлд (САЩ).
Във втория кръг Иванов се наложи със 7-6(6), 6-2 над Егор Плешивцев (Русия), а на осминафиналите елиминира Джак Секорд (САЩ) с 6-3, 6-2.
Българинът победи на четвъртфиналите с 6-3, 7-6(4) Жига Шешко (Словения), а на полуфиналите спечели със 7-6(7), 7-6(5) срещу Макс Шьонхаус (Германия). Така Иванов се реваншира за загубата си от германеца на полуфиналите на Ролан Гарос.
Следващата цел пред Иванов е US Open в края на лятото, но има и нещо много належащо на дневен ред - младежът трябва да си вземе изпитите по математика, биология и още няколко предмета в “Rafa Nadal School”. Образованието му беше на втори план последните близо два месеца, но в академията на Рафа са взискателни и очакват от най-големия си талант да бъде отличник - не само на корта.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: