Координираните действия между китайския лидер Си Дзинпин и руския президент Владимир Путин могат да доведат до следващия глобален конфликт. Такъв сценарий вижда генералният секретар на НАТО Марк Рюте.
В интервю за New York Times той допуска, че Китай може да се насочи към Тайван - самоуправляващ се остров, за който Пекин отдавна има териториални претенции. Според Рюте евентуални военни действия там ще са съгласувани с Путин, като Китай ще поиска от Русия да започне офанзива на територията на НАТО, за да осигури разсейване.
"Нека не бъдем наивни. Ако Си Цзинпин реши да атакува Тайван, той първо ще се обади на младшия си партньор във всичко това, Владимир Владимирович Путин, който живее в Москва, и ще каже: "Слушай, аз ще направя това и имам нужда от вас, за да им отвлечете вниманието в Европа, като атакувате територията на НАТО", обяснява тезата си Рюте.
Опасенията от ескалираща китайска военна намеса в Тайван рязко нараснаха, след като Русия започна войната си в Украйна през 2022 г. Според генералния секретар на НАТО вероятността от подобен сценарий се увеличава и може да се осъществи "след 5-7 години".
По думите на Рюте това може да се предотврати, ако членовете на Алианса направят две неща: да станат толкова силни, "че руснаците никога да не се осмелят да направят подобна стъпка", както и да си сътрудничат по-активно с Индо-Тихоокеанския регион в областта на отбраната.
Рюте отправя и друг призив - Европа драстично да засили отбраната си, тъй като Русия в момента успява да се възстанови "с темпове и скорост, които нямат аналог в най-новата история".
"Изправени сме пред огромно геополитическо предизвикателство. На първо място, това е Русия, която изгражда военната си мощ с темпове, които нямат аналози в съвременната история. В момента тя произвежда три пъти повече боеприпаси за три месеца, отколкото всички страни от НАТО произвеждат за една година", твърди той.
Рюте повтаря думите си за необходимостта от увеличаване на разходите за отбрана до 5% от БВП. Споразумение за това беше постигнато на последната среща на върха на НАТО през юни.
"Трябва да подготвим цялото си общество, не само военните. Това е огромен разход, но ако не го направим, ще трябва да почнем да учим руски", казва той.
Интервюто пред New York Times имаше политически отзвук в Русия. Зам.-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев нападна лично Рюте. Той написа, че бившият премиер на Нидерландия е "отишъл твърде далеч с магическите гъби, обичани от холандците" за тезата си за "конспирация между Китай и Русия за Тайван".
"Въпреки това той е прав за едно нещо: трябва да научи руски. Може да му е от полза в сибирски лагер", написа Медведев.
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: