Расте броят на избирателите, които изпитват негативни емоции като гняв, тревога, страх и заплаха от политическата ситуация в България. Това показват данни на ново социологическо проучването на "Маркет Линкс".
Най-високо остава разочарованието сред българските граждани, а по-малко от 1% от хората изпитват щастие или сигурност във връзка с политическите процеси в страната.
Пред bTV социологът от "Маркет Линкс" Добромир Живков коментира, че тези емоции могат да доведат до две различни нагласи.
"От една страна българските граждани могат да се откажат да се интересуват и ангажират политически, но може да доведе и да са по-активни, да се интересуват повече и да участват в протести", каза Живков.
Одобрението към кабинета на Росен Желязков в края на април е 25%, докато 48% от анкетираните не го одобряват. За сравнение - в първите дни на кабинета през януари одобрението е било с 2% по-високо.
Интересно е, че подкрепата от 25% за правителството е под номиналната сума на електоратите на партиите, които в момента са на власт. Заявената подкрепа в момента на политеските сили, които участват в кабинета, е по-висока от това, което се наблюдава като подкрепа за това правителство, отбеляза Живков.
Традиционно гражданите изпитват предимно недоверие към политическите лидери и представителите на изпълнителната власт в страната. Единствено президентът Румен Радев е с позитивен нетен рейтинг от 16%, който показва разликата между доверието и недоверието към него (47% срещу 31%).
Лидерите на двете крила на ДПС - Делян Пеевски и Джевджет Чакъров, са политическите лидери с най-отрицателен резултат. Техният нетен рейтинг е съответно -71% и -70%. Според социолога Добромир Живков това се дължи основно на противопоставянето в ДПС, което категорично влияе и на двете страни.
Лидерите на националистическите формации като "Величие" и МЕЧ устойчиво започват да се изкачват и са по-разпознаваеми и одобрявни като лидерство в сравнение с ПП-ДБ. През последните три месеца обаче и ПП-ДБ бавно и плавно започва да надгражда своята електорлна подкрепа в качеството си на опозиция, посочва Живков.
Какво мислят гражданите по темата "Магнитски"?
Изследването на "Маркет Линкс" изследва и нагласите на гражданите по темата с евентуалното падане на санкциите "Магнитски" срещу Делян Пеевски и бившия министър от ГЕРБ Владислав Горанов. Това е теза, която беше за първи път подхванаха от лидера на ГЕРБ Бойко Борисов.
59% от гражданите обаче смятат, че санкциите трябва да продължат своето действие, докато само 14% са на мнение, че двамата политици трябва да бъдат извадени.
Една четвърт от анкетираните са неутрални по този въпрос.
Как би изглежда парламентът при предсрочен вот?
Данните на "Маркет Линкс" не показват значителни размествания, ако в България сега се проведат предсрочни парламентарни избори.
ГЕРБ-СДС продължава да е лидер с 21,9, следвана от ПП-ДБ с 14,9%.
Най-оспорвано е третото място, за което се борят "Възраждане" (11,2%) и "ДПС-Ново начало" (11,1%).
Официалните коалиционни партньори на ГЕРБ - БСП и ИТН, все повече се обезличават във властта, според данните. Социалистическата партия би се класирала на 5-о място с 5,6%, докато ИТН за момента остава под чертата с 3,7%.
В парламента биха влезли и още три от настоящите формации - ДПС-Доган (5,4%), МЕЧ (4,5%) и Величие (4%).
Ако нашият сайт ви харесва, можете да се абонирате за седмичния ни нюзлетър тук: