Марко Рубио забрани на бивш еврокомисар да влиза в Америка Снимка: © Getty Images

Абонирайте се за нюзлетъра на "Булевард България", за да получавате селекция с най-интересните теми на седмицата през погледа на нашия екип:


Бившият еврокомисар от Франция Тиери Бретон е получил забрана за влизане на територията на Съединените щати.

Бретон е част от група от петима души, които занапред нямат право на виза за посещения в САЩ.

Причината са заради разследванията срещу американски социални мрежи като Facebook и Х.

Тиери Бретон отговаряше за Вътрешния пазар в ЕС, но една от най-важните му роли беше свързана с изготвянето на регулациите за цифровите услуги и изкуствения интелект.

Те задължават собствениците на големите платформи да модерират съдържанието на потребителите, ако то нарушава законите на ЕС - като дезинформация, език на омразата и др.

Държавният секретар Марко Рубио обвинява Бретон и останалите четирима души в това, че са водили "целенасочени усилия за принуда на американските платформи да цензурират, да отнемат възможност за финансиране и да потискат американските гледни точки, които те не подкрепят".

"Тези радикални активисти и НПО-та, взети на въоръжение, прокараха акции за цензура от чужди държави, като във всеки случай атакуваха американски говорители и американски компании", твърди още Марко Рубио.

Реакцията на Тиери Бретон: "Да не би ловът на вещици от времето на Маккарти да се е завърнал?".

Френският политик напомня, че "90% от членовете на Европейския парламент и всички 27 държави от ЕС гласуваха единодушно в подкрепа на Акта за цифровите услуги".

"Обръщам се към нашите американски приятели: Цензурата не е там, където мислите, че е".

Кои са останалите хора, които повече нямат право да влизат в САЩ:

  • Имран Ахмед - главен изпълнителен директор на Центъра за противодействие на дигиталната омраза;
  • Джозефин Балон и Анна-Лена фон Ходенбер - ръководители на германската организация HateAid;
  • Клер Мелфорд - ръководител на Глобалния индекс на дезинформацията

Въпросните организации се занимават с проследяване на негативните ефекти от безконтролното разпространяване на незаконно съдържание и алгоритмичното показване на съдържание, провокиращо гняв, разделение или омраза сред потребителите.

Тиери Бретон беше еврокомисар при Урсула фон дер Лайен между 2019 и 2024 г. Той беше предложен за втори мандат от Франция, но изненадващо беше принуден да подаде оставка през септември след конфликт с председателката на ЕК.

Мандатът му ще се запомни с кампанията срещу X на Илон Мъск, която накара платформата да премахне стотици профили за дезинформация и за възхвала на "Хамас" след атаката срещу Израел на 7 октомври 2023.

Бретон не би трябвало да кандидатства за виза, когато посещава САЩ, но ако реши да го направи, вероятно ще бъде спрян при попълването на формуляр преди планираното пътуване.

Илон Мъск - ръководителят на Х ЕС ще проверява "X" (Twitter) за незаконно съдържание в първо по рода си разследване

Важно днес

Двама полицаи загинаха при взрив в Москва, на метри от експлозията, убила генерал

Бомбата е взривена на пресечка на улицата, на която избухна колата на ген. Фанил Сарваров

09:19 - 24.12.2025
Важно днес

На 24 декември имен ден празнуват Евгени, Евгения, Жени

Отбелязваме паметта на светицата и мъченица Евгения

08:35 - 24.12.2025
Коледен булевард

Коледата идва тихо. Понякога дарителството също.

Повечето от нас искат да помагат, но отлагат

08:04 - 24.12.2025
Живот

Медена магия: канелени сладки, които топят зимата - рецепта

С Dr. Oetker ви каним да направите именно тези нежни меденки – малки, ароматни съкровища, които стоплят и най-студения ден.

08:02 - 24.12.2025
Кино и сериали

Празнични кино вечери пред телевизора – за нея, за него, за децата, идват с Vivacom

Vivacom отключва всички ТВ канали за всичките си ТВ платформи

07:56 - 24.12.2025
Живот

Last minute идеи за подаръци, които не крещят "купено в последния момент"

Няма да ви съдим, само ще ви дадем идеи

07:56 - 24.12.2025
Живот

Най-лесната содена питка за Бъдни вечер

Постният хляб е един от най-важните символи на празничната трапеза

02:50 - 24.12.2025
Важно днес

Водещата на "Студио Хъ" Катя Илиева напуска телевизията на Слави Трифонов

Журналистката обвини Тошко Йорданов в "налагане на правила, които не може да приеме на никаква цена"

21:10 - 23.12.2025